Fransa’da emekçiler neoliberal saldırılara karşı ayakta: Grev, işgal, eylem

kategori:

Fransa’da emekçiler Macron hükümetinin yürürlüğe sokmak istediği neoliberal saldırı politikalarına karşı ülke genelinde greve çıktı. Lise ve üniversite öğrencileri dersleri boykot etti. Ülke genelinde düzenlenen eylemlere yaklaşık beş yüz bin kişi katıldı. Paris’te Strasbourg Üniversitesi öğrenciler tarafından işgal edildi.

Kamu sektöründe çalışan emekçilerin örgütlü olduğu yedi sendikanın çağrısıyla düzenlenen grev nedeniyle başkent Paris’teki uçuşların yüzde 30’u iptal edildi. Bazı okullar kapatıldı, bakım merkezleri, çöp toplama hizmetleri ve tren seferlerinde aksamalar meydana geldi. Demiryolu işçilerinin üçte birinin greve kapatıldığı ve hızlı tren seferlerinin yarısının gerçekleştirilemediği açıklandı.

Paris, Marsilya, Lyon ve Nantes başta olmak üzere ülke genelinde pek çok yerde protesto gösterileri düzenlendi. Yaklaşık yetmiş bin kişinin katıldığı açıklanan Paris’teki yürüyüş saat 14.00’te başladı. Bastille Meydanı’na yapılan yürüyüşte anarşistlerle polis arasında çatışma çıktı. Eylemciler polisin biber gazı ve tazyikli su ile saldırısına uzun süre direndi. Strasbourg Üniversitesi de öğrenciler tarafından işgal edildi. Üniversite girişini barikat kurarak kapatan ve uzun süre direnen öğrencilerin işgali akşam saatlerinde polis saldırısıyla bastırıldı.

Macron hükümetinin yürürlüğe sokmak istediği yasal düzenlemelerle önümüzdeki yıllarda 120 bin kamu emekçisinin işten çıkarılması ve “liyakate dayalı maaş” uygulamasına geçiş yapılması benzeri uygulamalar öngörülüyor.

Yeryüzü Postası


Yorumlar

“Fransa’da emekçiler neoliberal saldırılara karşı ayakta: Grev, işgal, eylem” için 2 yanıt

 1. Okyanus Kar Sen avatarı
  Okyanus Kar Sen

  Haber icerigini duzeltmenizi rica ediyorum; Strasbourg Üniversitesi Strasbourg sehrinde bulunmaktadir.

  1. Yeryüzü Postası avatarı
   Yeryüzü Postası

   Uyarınız için teşekkürler. Gerekli düzeltmeyi yaptık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir