Beyazıt Katliamı’nın 40. Yılında İstanbul Üniversitesi Önünde Anma Düzenlendi

kategori:

16 Mart Katliamı’nın 40’ıncı yılında bir araya gelen İstanbul Üniversitesi öğrencileri, katliamın gerçekleştiği alanda basın açıklaması gerçekleştirdi.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, “16 Mart’ta diz çökmedik, bugün de haykırıyoruz: Üniversiteler bizimdir” pankartıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da katliamın yaşandığı yerde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında 78’liler İnsiyatifi’nden bir temsilci ve KHK ile ihraç edilen akademisyen Levent Dölek açıklamalarda bulundu.

Üniversite öğrencileri tarafından düzenlenen basın açıklamasında Halepçe Katliamı’na da değinilerek şu açıklamalarda bulunuldu:

“Beyazıt Katliamı’nda olduğu gibi Mart ayı, başta Berkin Elvan ve Kızıldere katliamı olmak üzere birçok devrimcinin katledilmesine şahit olmuştur. Beyazıt Katliam’ından 10 yıl sonra Halepçe’ye atılan kimyasal bombalarla 5 bin kişi ölmüş, 10 binden fazlası da yaralanmıştır. Ne Beyazıt ilk katliamdı ne de Halepçe son oldu. Emperyalizm ve sermaye ne doğa tanır, ne çocuk, ne de insan; saldırır, sömürür, öldürür. Bunu en iyi yaşadığımız coğrafyadaki halklar bilir, tanır ve yaşar. Emperyalizme karşı verdiği savaşta direngenliğini ve inancını her daim gösteren halklar, direnen bir halka hiçbir gücün boyun eğdiremeyeceğini göstermiş ve hala göstermektedir. Bugün Ortadoğu’da cihadçı ve barbar çetelere karşı süren mücadele ve halkların top yekun direnişi bunun göstergesidir.”

16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi Merkez Binası’ndan toplu halde çıkan öğrencilerin üzerine atılan bomba ve ardından gerçekleşen silahlı saldırı sonucunda 7 devrimci öğrencinin hayatını kaybetmiş ve onlarca öğrenci yaralanmıştı. (Kaynak: Gazete Yolculuk)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir