Hindistan’da Toprak Reformu Yürüyüşüne 50 Bin Çiftçi Katıldı

kategori:

6 Mart sabahı Nashik’den “Hindistan Çiftçiler Sendikası” pankartı ardında yola çıkan çiftçiler 12 Mart sabahı Mumbai’ye ulaştılar. Çiftçiler, tarım kredi borçlarının silinmesi ve adil toprak reformu talepleriyle 200 km yol yürüdüler. Çiftçiler ayrıca hızlı tren, otoban gibi elitist projeler nedeniyle zorunlu toprak kamulaştırmasına karşı çıktılar.

Mumbai’ye ulaşan 50 bin çiftçi talepleri karşılanana dek meclis binasını süresiz işgal edeceklerini ve oturma eylemine devam edeceklerini belirttiler. Çiftçiler iktidardaki BJP (Hindistan Halk Partisi) Partisi başkanı ve başbakan Narendra Modi’nin kredi borçlarının iptal edilmesi, ürün fiyatlarına zam yapılması, Swaminathan komisyonu önerilerinin ve Orman Hakları Yasası (FRA)’nın uygulanması gibi verilen sözlerin iki yıl boyunca tutulmadığını söylediler.

Çiftçilerin talepleri arasında; Nashik, Thane ve Palghar bölgelerini içeren nehirlerin birleştirilmesi planının, köylerin su altında kalmayacağı ve kuraklık yaşanan bölgelerin su ihtiyacını karşılayacak şekilde değiştirilmesi, yoksul köylü ve kır işçilerine bağlanacak emeklilik maaşlarının artırılması, elektrik şebekesine bağlı sorunlar nedeniyle çıkan yangınlar ve doğal afetler / salgınlar sonucu oluşan zararlar için köylülere tazminat ödenmesi de var.

Hindistan Komünist Partisi (Marksist) tarafından düzenlenen Uzun Çiftçi Yürüyüşü sonrası Maharashtra’da devlet bakanlarıyla görüşen çiftçiler taleplerinin kabul edilmesi üzerine eylemi sonlandırdıklarını açıkladılar.

Hindistan’da yaklaşık 260 milyon çiftçi ve kır işçisi var. Nüfusun yarısından fazlası köylerde yaşıyor. Mevcut tarım politikaları nedeniyle her geçen gün çiftçi intiharları artıyor. Haziran 2017’den beri kredi borçları nedeniyle 1.753 çiftçi intihar etti. Çiftçiler geçen sene Nisan ayında da kuraklığa karşı ayaklanmış, intihar eden çiftçilerin kafatasları ile oturma eylemi düzenlemişlerdi. Ağustos ayında Asya Çiftçiler Ağı Altın Pirinç’e karşı geniş bir kampanya yürütüp pirinçin ticarileşmesinin ertelenmesini sağlamışlardı. (Kaynak: isyandan.org)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir