Anasayfa / Haberler / Gazi katliamı ve ayaklanması 23. yılında anıldı

Gazi katliamı ve ayaklanması 23. yılında anıldı

Gazi katliamı ve ayaklanmasının 23. yılında Gazi ve Ümraniye şehitleri anıldı.

Sultangazi Cemevi önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, üzerinde Gazi ve Ümraniye’de gerçekleşen katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı, “Gazi, Ümraniye katliamını unutmadık, unutturmadık” yazılı pankart ile şehitlerin fotoğraflarını taşıdı.

Cemevi önünde toplanan aileler, katliamda yitirdikleri yakınlarının tişörtleriyle eyleme katıldı. Aileler ve Gazi halkı, buradan sloganlarla 12 Mart 1995 günü taranan Sarıcıoğlu Pastahanesi’nin önüne yürüdü. “Gazi şehitleri ölümsüzdür”, “Ümraniye şehitleri ölümsüzdür”, “Hasan Ocak yaşıyor komutana bin selam”, “Afrin şehitleri ölümsüzdür”, “Savaşa karşı barış hemen şimdi” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından, pastahane önüne karanfiller bırakıldı. Burada açıklama okundu.

Aileler, açıklamanın ardından pastahanenin olduğu yere karanfiller bıraktı. Daha sonra Gazi Mezarlığı’na doğru sloganlarla yürüyüşe geçti.
Gazi Mezarlığı’na yapılan yürüyüşten sonra kitle Cemevi’ne geçti. (Kaynak: ETHA)

Adresi kontrol edin

Askerler tarafından işkenceyle öldürülen mültecinin dosyasında takipsizlik kararı verildi

Geçtiğimiz Kasım ayında Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışırken askerler tarafından işkenceyle öldürüldüğü belirtilen Ridwan Îd Numan El Ehmed’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir