Kadınlar dünyanın dört bir yanında sokaklarda

kategori:

Kadınlar, 8 Mart dolayısıyla dünyanın birçok kentinde sokaklarda. İspanya’da kadınlar ücret eşitsizliğini protesto etmek için ‘feminist grev’ düzenlerken, Filipinler’de meydanlarda buluşan kadınlar Devlet Başkanı Duterte’nin politikalarına tepki gösteriyor.

Filipinler

Filipinler’de pembe ve mor tişörtlü yüzlerce kadın, başkent Manila’daki Plaza Miranda’da toplandı.

Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin Asya kıtasında kadın haklarını en çok ihlal eden kişilerden biri olduğunu belirten kadınlar, gösteride şarkı söyledi ve dans etti.

Kadınlar ayrıca ‘uyuşturucu ile mücadele’ adı altında öldürülenlerin yakınları olan kadınlara kırmızı ve beyaz güller verdi.

Güney Kore

Güney Kore’de binlerce kadın, 8 Mart dolayısıyla başkent Seul’de toplandı.

Sosyal medya üzerinden başlatılan #MeToo hareketine destek veren kadınlar, cinsel saldırıda bulunanların adalet karşısına çıkarılması gerektiğini vurguladı ve işyeri ücretlerindeki cinsiyet ayrımının kaldırılması gibi konular için harekete geçilmesini talep etti.

Kadın bir savcının, Ocak ayında cinsel saldırıyı ortaya çıkarmasının ardından #MeToo hareketi ülkede destek kazanmıştı.

Son olarak #MeToo kampanyası çerçevesinde bir televizyon kanalına açıklama yapan Kim Ji-euen isimli kadın, Güney Chungcheong Valisi Ahn Hee-jung’un Haziran ayından bu yana kendisini birçok kez cinsel saldırıya maruz bıraktığını söylemişti.

Açıklamaların ardından Ahn, görevinden istifa etmişti.

İspanya

İspanya’da kadınlar, 8 Mart dolayısıyla ülke genelinde ‘feminist grev’ düzenliyor.

Madrid ve Barcelona’da kadın belediye başkanları Manuela Carmena ve Ada Calau da greve destek veriyor.

Kadınlar, grev kapsamında işe gitmeyerek, “Biz durursak, dünya durur” sloganı altında toplanıyor.

Eylemi düzenleyen 8 Mart Komisyonu’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Bugün biz cinsiyetçi baskı, sömürü ve şiddetin olmadığı bir toplum için çağrıda bulunuyor. Bizim itaatkar, boyun eğen ve sessiz kimseler olmamızı isteyen patriyarka ve kapitalizmin ittifakına karşı isyan ve mücadele çağrısı yapıyoruz. Daha kötü çalışma koşullarını veya aynı iş için erkeklerden daha az ücret almayı kabul etmiyoruz. Bu yüzden grev çağrısı yapıyoruz.”

Öte yandan ülkenin en büyük iki işçi sendikası CCOO ve UGT, sabah ve öğleden sonra 2 saatlik iş bırakma eylemi için çağrıda bulundu.

Çin

Çin’de Tsinghua Üniversitesi’nden kadın öğrenciler, Çin Devlet Başkanlığı için iki dönem sınırlanmasının kaldırılmasına yönelik tepki gösterdi.

AP’nin haberine göre sosyal medyada paylaşılan pankart ve dövizlerin sansür uygulandı.

Çin’de yapılan anayasa değişkiliği teklifiyle Devlet başkanı Xi Jinping’in ikinci 5 yılını tamamladıktan sonra da görevinin başında kalmasının önü açılıyor.

Hindistan

Yeni Delhi’de kadınlar, aile içi şiddet, cinsel saldırı ve ücret ayrımcılığına dikkat çekmek için yürüdü.

Sokak oyunları sahneleyen kadınlar, “Kadına karşı şiddette birleş” ve “Benim bedenim, benim tercihim” dövizleri taşıdı.

Eylem, Meclis binası yakınlarında sona erdi.

AP’nin haberine göre hükümet tarafından uygulamaya konulan yasalara rağmen Hindistan’da kadınlara yönelik şiddet artış gösteriyor. (Kaynak: Gazete Karınca)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir