Anasayfa / Haberler / ABD’de Eğitim Emekçilerinin Grevi Yayılıyor

ABD’de Eğitim Emekçilerinin Grevi Yayılıyor

Amerika’nın Batı Virgina eyaletindeki onbinlerce öğretmen ve okul emekçilerinin grevi 8. gününe girereken, Oklahoma eyaletindeki eğitim emekçileri de greve çıkmak için harekete geçtiler.

Geçtiğimiz Cuma günü bir araya gelen öğretmenler grevi tartıştılar. Ve bunun “artık kaçınılmaz olduğu” kararına vardılar.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen, Facebookta “Oklahoma öğretmeni harekete geç! Şimdi tam zamanı!” adında grup kuran öğretmenler kısa sürede onbinlerce üyeye eriştiler. Toplam 42 bin öğretmenin bulunduğu eyalette, kurulan Facebook grubuna üye olan 32 bin öğretmen “greve evet” dedi.

10 yıldır artış görülmeyen eyaletteki ücretlerin komşu Teksas’dakine kıyasla -yıllık- 10 bin dolar daha aşağıda olduğu belirtiliyor.

Eyalet çapında planlanan grevin Nisan ayının ilk haftasında başlaması bekleniyor.

Batı Virginia grevi 8. gününde

Ülkenin Batı Virginia eyaletinde 30 bin öğretmen ve diğer okul çalışanları 22 Şubat’tan beri grevdeler. Ve eyaletteki 55 okul kapalı durumda.

Batı Virginia Eğitim Birliği (WVEA) ve Amerikan Öğretmen Federasyonu-Batı Virginia (AFT-WV) sendikaları ile Cumhuriyetçi ve Demokrat partili eyalet yöneticilerinin ortak grev karşıtı tutumuna rağmen grev bugün ve yarın da devam edecek.

Eğitim emekçileri ve okul çalışanları ücretlerine zam ve sağlık sigortalarında iyileştirme talep ediyorlar. Eyalet yönetiminin eğitimcilere yüzde 5 ve okul çalışanlarına yüzde 3 zam önerisi ise henüz resmileştirilmiş değil. Zira konunun devredildiği senatonun alt komisyonu zam oranını yüzde 4’e azaltmış durumda. (Kaynak: Yaşanacak Dünya)

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir