Halkevcilere dönük polis baskını: Eş Genel Başkan Dilşat Aktaş dahil çok sayıda kişi gözaltında

kategori:

Ankara polisi sabah erken saatlerde çok sayıda eve baskın düzenledi. Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş ve Halkevleri üyeleri Ali İmam Aydoğan, Gülşah Öztürk, Furkan Bircan, Necla Vuranok, Durak Soyaslan, Devrimci 78’liler Federasyon Başkanı Cumhur Yavuz Öğrenci Kolektifleri’nden Tankut Serttaş, Meziyet Yıldız, Sedat Çakmak ve Eylem Esen Arabacı evlerine düzenlenen baskınların ardından gözaltına alındı.

Polisin elinde 18 kişilik bir liste olduğu bilgisi var.

Gözaltına alınanlar hakkında Halkevleri’nin Afrin savaşına karşı yaptığı “Afrin savaşı diktatörlüğü inşa savaşıdır! Durduracağız” başlıklı açıklama, Halkevleri Genel Merkezi önünde asılı olan “Savaşı savunak suçtur, barışı savunmak haktır” yazılı afiş ve Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş’ın TBB operasyonu sırasında TBB Genel Merkezi önünde yaptığı açıklama gerekçe gösterilerek örgüt üyeliği suçlaması yöneltildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gerekçesi: “Barış istemek”

Operasyona dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada ise gerekçe olarak Afrin savaşına karşı yapılan sosyal medya paylaşımları gösterildi. Başsavcılık tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Sosyal medya üzerinden ‘Zeytin Dalı Operasyonunu’ protesto bahanesiyle halkı sokağa dökmek ve çatışma çıkarmaya çalışanlar hakkında geniş çaplı soruşturma başlatıldığını daha önceden duyurmuştuk. Bu soruşturma kapsamında 12 kişi hakkındaki gözaltı işlemlerine devam edilmektedir.”

Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Kutay Meriç’in barışı savunan sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanmasının ardından Ankara dahil olmak üzere çok sayıda kentte eylemler düzenlenmiş, 20 Şubat akşamı Ankara’da düzenlenen eylemde polis saldırısına rağmen Sakarya ve Meşrutiyet caddelerinde ve Konur Sokak’ta protestolarını sürdüren Halkevciler arasından gözaltına alınanlar olmuş ancak o gece bırakılmışlardı.

Antalya’da 10 Halkevci gözaltında

Öte yandan yine 20 Şubat günü Antalya’da da Kutay Meriç’in tutuklanmasının ardından adliye içinde ve dışında tepkilerini dile getiren 9 Halkevci gözaltına alınmış, bir gün sonra da Özge Hazal Kara gözaltına alınmıştı. Antalya’da gözaltına alınanların cuma gününe kadar savcılığa çıkarılması bekleniyor. (Kaynak: sendika.org)


Yorumlar

“Halkevcilere dönük polis baskını: Eş Genel Başkan Dilşat Aktaş dahil çok sayıda kişi gözaltında” için bir yanıt

  1. […] Halkevcilere dönük polis baskını: Eş Genel Başkan Dilşat Aktaş dahil çok sayıda kişi göz… […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir