Almanya’da ormanı maden yapılmasına karşı savunan en az 10 kişi gözaltına alındı

kategori:

Almanya’da kıtanın en büyük maden işletmelerinden birinin Hambach ormanında genişletilmesine karşı çıkan en az 10 yaşam savunucusu, madenin inşaatı için polislerce yapılan zorunlu tahliye sırasında gözaltına alındı. Almanya’da açık linyit madenciliği işletmesinin genişletilmesini durdurmak amacıyla 2012 yılından itibaren Hambach ormanını işgal eden yaşam savunucuları gözaltına alındı.

Telesur’un haberinde en az 10 yaşam savunucusunun, polisin Hambach madeninin yakınlarında inşaat yapılabilmesi için Pazartesi günü büyük bir tahliye girişiminde bulunması sonucu gözaltına alındığı belirtildi.

Democracy Now’a konuşan yaşam savunucularından biri, linyit madenciliği ve linyit santrallerinin Avrupa’da karbondioksit emisyonuna yol açan en büyük kaynaklardan biri olduğuna dikkat çekerek, işgallerinin nedeninin küresel ısınmaya karşı mücadele olduğunu belirtti.

Avrupa’nın en büyük açık maden işletmelerinden biri olan ve 85 kilometrekarelik alanda faaliyet gösteren maden işletmesi, Alman Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk (RWE) şirketi tarafından yönetiliyordu ve şirketin yıllık gelirinin 60 milyar doların üstünde olduğu biliniyordu.

14 yıldır süren mücadele

RWE’nin madencilik çalışmalarına başladığı 1978 yılından itibaren bölgedeki ormanın yüzde 90’a yakını yok edildi.

Yaşam savunucuları ise bu alanın, nesli tükenme tehdidi altındaki 140 canlı türüne ev sahipliği yaptığını belirterek, ormanın koruma alanı ilan edilmesini talep etti.

Aktivistler, 2004 yılından beri süren mücadele boyunca madene karşı çıktı, madenin genişletilmesini engellemek için ormanda ağaç evler kurdu.

Hatta, binlerce aktivist, geçtiğimiz sene ülkenin Bonn kentinde Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen iklim görüşmelerini protesto etmek ve Hambach ormanını gündeme getirmek için gösteri düzenledi. Ancak gösteriye polis müdahale etti.

Son olarak ise Friends of the Earth Germany (BUND) adlı çevre grubunun linyit madeninin genişletilmesine karşı dava açmasına rağmen, Köln İdare Mahkemesi, madenin genişletilmesinin çevre yönetmeliğini ihlal etmediğini savundu. Böylelikle dava kaybedilmiş oldu. (Kaynak: Kuzey Ormanları)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir