Anasayfa / Haberler / Florida hapishanelerinde grev

Florida hapishanelerinde grev

Amerika’nın Florida eyaleti genelinde mahpuslar, hapishanedeki kölelik koşullarını protesto etmek için dün (15 Ocak) grev başlattılar.

“PUSH Operasyonu” olarak adlandırdığı eyleme 8 hapishaneden katılım var.

Mahpuslar fahiş kantin fiyatlarının düşürülmesini, emeklerinin karşılığının ödenmesini ve ömür boyu hapis cezası alan mahpuslara şartlı tahliye verilmesini talep ediyorlar.

Dışarıda 4 dolara satılan çorbanın 17 dolara satıldığını belirterek “bu silahsız soygundur” diyen mahpuslar, 10-15-20 yıl çalıştırıldıktan sonra tahliye olan kişilere “bir otobüs bileti ve 50 dolarlık çek verildiğini” söylüyorlar.

Florida’da 10 hapishanede “Attica ayaklanması”nın 45. yıldönümünde, 2016 Eylül’ünde Amerika tarihinin en büyük hapishane grevi gerçekleştirilmişti.

Mahpuslar hem içerde hem de dışarıda çalıştırılıyorlar. Resmi rakamlara göre, mahpuslar, 2017 yılında eyalet çapında “Irma Kasırgası” sonrasında dışarıda (temizlik işinde) toplam 3.15 milyon saatlik ve para olarak karşılığı 38 milyon dolar olan bir çalışma gerçekleştirdiler!

Mahpuslara destek eylemi

Aktivistler, grevci mahpuslara destek olmak için Florida’nın Miami kentinde federal ofisin önünde eylem yaptılar.(Kaynak: Yaşanacak Dünya)

Adresi kontrol edin

Mersin’de ev taşımacılığı işçileri fiili grev gerçekleştirdi

Mersin’de ev taşımacılığı işçileri ücretlerinin artırılması talebiyle fiili grev gerçekleştirdi. İşçiler Toros ilçesine bağlı Kurdali …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir