Yunanistan’da Genel Grev

kategori:

Yunanistan’da Cuma günü SYRIZA hükümetinin grev hakkını da kısıtlayan yasa tasarısına karşı 24 saatlik grev yapan işçiler bugün de 24 saatlik greve çıktı.

Yunanistan’da kreditörlerin, “borç geri ödemelerinde üçüncü değerlendirmenin tamamlanması ve 6,7 milyar avroluk taksit için anlaşmanın sağlanması” öncesinde çıkarılmasını istedikleri grev hakkını da kısıtlayan yasa tasarısı bugün mecliste oylanacak.

HÜKÜMET GREVİ KISITLAMAYI AMAÇLIYOR

Yasa tasarısının işçi haklarına ve sosyal kazanımları gasp ettiğini belirten sendikalar, “Hilkat garibesine benzeyen bu yasa tasarısı sosyal devletin son zerrelerini de silip süpürüyor. Hazırlanan tasarı, Anayasal bir hak olan grevi bile kısıtlamayı amaçlıyor. Bütün çalışanları hükümetin halk karşıtı politikasını protesto etmeye çağırıyoruz” açıklamasıyla grev ilan etti.

Ulaşım işkolu 24 saat boyunca grevde olacak. Grev dolayısıyla havaalimanında çalışanların 12.00-15.00 arası greve katılması uçuş saatlerinde değişikliklere neden olacak.

PARLAMENTOYA YÜRÜYÜŞ

Kamu Çalışanları Sendikası (ADEDI) üyeleri, saat 12.00’de Klauthmonos Meydanı’ndaki protesto gösterilerinin ardından parlamentoya yürüyecekler.

Yasa tasarısının oylamaya sunulacağı sırada protesto gösterileri tekrarlanacak. Komünist Partisi ve desteğindeki örgütler Pame Omonia Meydanı’nda, İşçiler Sendikası da (YSEE) aynı saatte parlamentonun bulunduğu Syntagma Meydanı’nda toplanıp yasa tasarısına karşı protesto gösterileri düzenleyecek. (Kaynak: ETHA)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir