İran’da Hükümet Karşıtları Sokaklarda

kategori:

İran’da ekonomik taleplerle başlayan ve hükümet karşıtı protestolara dönüşen gösteriler ikinci gününde ülke geneline yayıldı.

Kuzeyde Raşt, kuzeydoğuda Meşhed, batıda Kirmanşah, İsfahan ile Hamadan’da halk sokaklara çıktı. İranlı bir yetkili Fars haber ajansına yaptığı açıklamada, Meşhed kentinde 52 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Başkent Tahran’daki eylemlerde de gözaltına alınanlar oldu. Ülkenin güçlü din adamlarının yaşadığı Kum’da da gösteriler olduğu belirtildi.

Gösteriler Perşembe günü Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin artan fiyatları kontrol edemediği eleştirisiyle başladı. Göterileri yüksek enflasyon, işsizlik ve yolsuzluk iddialarının tetiklediği belirtiliyor. Hükümet karşıtı sloganların atıldığı protestolarda siyasi tutukluların serbest bırakılması ve polis şiddetine son verilmesi çağrıları da yapılıyor.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangir ise “ülkedeki bazı olayların ekonomik sorunlardan kaynaklandığını ancak anlaşıldığı kadarıyla arkasında başka şeylerin de olduğunu” söyledi.

Protestoların 2009 yılından bu yana halkın yönetimle ilgili memnuniyetsizliklerini dile getirdiği en büyük gösteriler olduğunu ifade ediliyor. Hükümetin protesto gösterilerini yasaklamasına rağmen sosyal medyada halkın sokağa çıkması için çağrılar yapılıyor. Sosyal medyada paylaşılan videolarda Kirmanşah’ta göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandığı görüldü. (Kaynak: BBC Türkçe)


Yorumlar

“İran’da Hükümet Karşıtları Sokaklarda” için bir yanıt

  1. […] İran’da Hükümet Karşıtları Sokaklarda […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir