Anasayfa / Haberler / Fas’ta İki Madencinin İş Cinayetine Kurban Gitmesi Sonrası Eylemler Sürüyor

Fas’ta İki Madencinin İş Cinayetine Kurban Gitmesi Sonrası Eylemler Sürüyor

Fas’ın kuzeydoğusunda bulunan Jerada şehrinde iki gencin işletmeye kapatılmış kömür ocağında hayatını kaybetmeleriyle başlayan protestolar işsiz gençliğin isyanını tetikledi.

Dün şehir merkezinde binlerin katıldığı gösteride gençlerin yoğunluğu dikkat çekerken, eylem işsizlik protestosuna dönüştü.

Yerel basına işsizlikten bunaldığını ifade eden gençler “Su ve elektrik faturaları çok yüksek. Hükümet işsizlik sorununu bir ön önce çözmeli” “”Gençler maden ocağına giriyor çünkü başka seçeneği yok, yetkililerden bize alternatif bulmalarını istiyoruz” şeklinde konuştular.

Geçtiğimiz Cumartesi günü iki genç ocağın 85 metre derinliklerinde kazı yaparken hayatını kaybetmişti.

Jerada şehri, 1920’lerden itibaren gelişen madencilik faaliyetlerinin sonucunda büyümüş bir kent. 1990’lardan itibaren ise maden ocakları bir bir kapatılmış.

Bununla birlikte, çoğu terk edilmiş ocaklarda “yasadışı” madencilik faaliyetleri sürüyor ve şehir halkı, yerel devlet yetkililerinin sözümona kapalı ocaklardan çıkarılan kömürleri çok ucuz fiyatlardan satın aldıklarını söylüyor. (Kaynak: Yaşanacak Dünya)

Fas: İki madencinin ölümü halkı isyan ettirdi

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir