Zonguldak’ta Maden işçilerinin eylemi sendika zoruyla bitirildi 

kategori:

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) Torba Yasa Tasarısı olarak gelen “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın 58’inci Maddesi ile 3213 Sayılı Maden Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliğe tepki gösteren maden işçilerinin dün başlattıkları eylem Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS)  bitirme çabalarına rağmen bugün sabah saatlerine kadar devam etti.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden ocaklarında gece 24.00-08.00 vardiysında çalışan işçiler, dün sabah mesaileri bitmesine rağmen yer üstüne çıkmadı. Gündüz vardiyasında çalışan işçiler de maden ocağının önünde beklemeye devam ediyor. Eylem gerçekleştiren işçi sayısının 3000 civarında olduğu belirtiyor.

Öte yandan Bartın’ın Amasra ilçesindeki TTK Amasra Müessese Müdürlüğü maden ocağında, gece vardiyasında çalışan işçiler de ocaktan çıkmayarak, eyleme destek verdi. Madenciler, yerin 200 metre altında slogan atarken, kurumun özelliştirilmesinin önünü açan madde geri çekilene kadar eylemi sürdüreceklerini söyledi.

İşçilerin sendika kararı olmaksızın başlattıları eylem sendika tarafınan bitirilmek zorla bitirildi. Sendika eylemi noktalama çağrısı yaparken madendeki işçiler bir süre bu karara direnerek talepleri karşılanana kadar eyleme devam edeceklerini açıkladı. Ancak sendikacılar işçileri ikna ederek eylemi sonlandırdı.

Yeryüzü Postası

Zonguldak’ta maden işçileri maden ocağını işgal etti


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir