Katledilen Anarşist Santiago Maldonado için Arjantin’de Eylemler

kategori:

Tarihsel topraklarının üzerindeki haklarını korumak için mücadele eden Mapuçe yerlilerinin lideri Facundo Jones Huala’nın serbest bırakılması için 1 Ağustos’ta Arjantin’in Cushamen şehrinde gerçekleştirilen eylemden sonra kaybedilen anarşist Santiago Maldonado’nun cansız bedeni bulundu. Chubut Nehri’nde arama yapan dalgıçlar tarafından 17 Ekim Salı günü bir ağacın dallarına asılmış halde bulunan cesedin 78 gün önce kaybolan Maldonado’ya ait olduğu anlaşıldı. Maldonado’nun cansız bedeninin bulunduğu noktanın kaybolduğu yere 300 metre mesafede olduğu belirtiliyor.

Maldonado’nun hayatını kaybettğinin anlaşılmasının ardından Buenos Aires başta olmak üzere Arjantin’in pek çok yerinde eylemler düzenlendi. Buenos Aires’teki eylemde polis ve eylemciler arasında çatışma çıktı. Santiago Maldonado için, kaybedildiği günden bu yana Arjantin başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde eylemler düzenleniyordu.

Maldonado son olarak Şili tarafından iadesi istenen Mapuçe lideri Facundo Jones Huala’nın serbest bırakılması talebiyle gerçekleşen eylemde görülmüştü. Cushamen şehrinde gerçekleşen eylem sonrasında 100 kişilik jandarma ekibi eylemcilere plastik mermilerle saldırmış, pek çok ev ve işyeri basılmıştı. Mapuçe yerlileri topraklarını işgal eden Benetton’a ait Compania de Tierras Sud Argentino isimli şirkete karşı uzun süredir mücadele ediyor.

Yeryüzü Postası

Yerli halkın hakları için Benetton’a karşı mücadele eden Arjantinli anarşistten haber alınamıyor

Arjantin’de Binlerce Kişi Anarşist Eylemci Maldonado için Sokaklardaydı

Arjantin: Mapuçeler Ve Santiago Maldonado İçin Adalet


Yorumlar

“Katledilen Anarşist Santiago Maldonado için Arjantin’de Eylemler” için 2 yanıt

  1. […] Katledilen Anarşist Santiago Maldonado için Arjantin’de Eylemler […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir