Anasayfa / Haberler / Fransa’da Macron’un sömürü yasasına karşı kamu emekçileri greve çıktı

Fransa’da Macron’un sömürü yasasına karşı kamu emekçileri greve çıktı

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümeti tarafından yürülüğe sokulmak istenen yeni iş yasasına karşı kamuda örgütlü 9 sendikanın çağrısıyla ülke çapında grev ve protesto gösterileri gerçekleştirildi.

Öğretmenlerin yüzde 17,5’unun katıldığı ve Fransız hava yolu şirketlerinin uçuşlarının yüzde 30’unun iptal edildiği grev nedeniyle toplu ulaşım seferlerinde de aksamalar meydana geldi.

Sendikalar ülke çapındaki gösterilere yaklaşık 400 bin kamu emekçisinin katıldığını açıkladı. Nantes, Lyon, Lille ve Strazburg şehirlerinde geniş çaplı gösteriler düzenlenirken, Paris’teki binlerce kişinin katıldığı eylemde Republique Meydanı’ndan Nation Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi.

Bazı liselerde ise öğrenciler okulların önüne barikatlar kurarak grevi desteklerken, Paris’te düzenlenen eylemde bir grup banka binalarına saldırdı. Eylemciler ve polis arasında çatışma çıkarken, 8 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Söz konusu yasa tasarısına karşı 12 Eylül’de de geniş ülke çapında grevler gerçekleştirilmişti. Tasarıda patronların, işten çıkarmalarda ödeyecekleri tazminatın sınırlandırılması, çalışma saatlerinin patronlar tarafından keyfi olarak belirlenebilmesi, işten çıkarmalarda işçilerin itiraz süresinin bir yıl ile sınırlandırılması gibi değişiklikler yer alıyor.

Yeryüzü Postası

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir