Polonya’da kürtaj yasasına karşı protesto eylemleri düzenleyen kadın derneklerine polis baskını

kategori:

Polonya’da sert kürtaj yasasına karşı geçtiğimiz yıl protestolara katılan kadın derneklerine baskın düzenlendi.

Polonya’da kürtaj yasasına karşı protesto eylemleri gerçekleştiren kadın derneklerinin bilgisayarları ve belgelerine polis baskınında el konuldu.

Independent’ın haberine göre, Kadın Hakları Merkezi ve aile içi şiddet mağdurlarına yardım eden Baba’nın büroları Varşova, Lodz, Gdansk ve Zielona Gora şehirlerinde uyarı yapılmaksızın polis tarafından basıldı. Her iki kadın derneği de Polonya’da kürtaj yasasına karşı yapılan “Siyah Protesto” eylemlerinde ön saflarda yer almıştı.

Kadın derneklerinin yöneticileri, polis baskınlarının kendilerini sindirmek için gerçekleştirildiğini ve belgelerine el konulmasının şu ana dek yaptıkları çalışmaları gerileteceğini ifade ettiler. Polonya Kadın ve Aile Planlaması Federasyonu İcra Direktörü Krystyna Kacpura, baskınları “Kadınların protestolarından korktukları ve Polonya kadınlarının dayanışmasına yönelik tabandaki dayanışma hareketini engellemek için mümkün olan tüm yöntemleri bulmak istediklerini düşünüyoruz.” şeklinde yorumladı. Kacpura, polislerin önceki hükümetin kendilerine yönelik fon sağlaması sebebiyle yapıldığını söylemelerinin gerçek dışı olduğunu ifade ederek “Soruşturmanın Adalet Bakanlığı yetkilileri ile ilgili olduğunu bize temin ettiler. Bu bilgilere inanmıyoruz, çünkü baskınlar, kadınların Polonya çapında protesto yaptıktan bir gün sonra gerçekleşti” dedi.

Ne olmuştu?

En sert kürtaj yasalarından birine sahip olan Polonya’da annenin ya da çocuğun hayatının tehlikede olduğu haller dışında kürtaj yasak. Kadınlar, geçtiğimiz yıl söz konusu yasanın değişmesi için “Siyah Protesto” eylemleri düzenlemişti. (Kaynak: Gazete Yolculuk)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir