Ankara’daki direniş alanına gece yarısı polis baskını: 18 gözaltı

kategori:

OHAL KHK’leri ile ihraç edilen eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine geri dönme talebiyle sürdürdükleri direnişin 186’ncı, açlık grevinin ise 66’ncı gününün ilk saatlerinde direniş alanına polis baskını gerçekleşti.

Gülmen ve Özakça’nın direnişlerine destek olmak için alanda bekleyenlere saldıran polis, aralarında dayanışma amacıyla bir günlük açlık grevi eylemi yapanların da olduğu 13 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Turgay Özkan da var.

Çiçeklerin alınmasına tepki gösterenlere ikinci saldırı

01.33’teki ilk saldırının ardından polis bölgeyi ablukaya aldı. Ablukaya karşın alanda bir araya gelenler polise tepki gösterdi.

Saat 02.20 sularında ise polis alandaki çiçekleri toplamaya başladı. Çiçekleri vermek istemeyenlere polis bir saldırı daha gerçekleştirdi. İkinci saldırı sonucunda aralarında Semih Özakça’nın eşi Esra Özakça’nın da olduğu 5 kişi gözaltına alındı.

Polis, direniş alanındaki çiçeklere de el koyduktan sonra alandan ayrıldı.

Gözaltına alınanlar sabah saatlerinde serbest bırakıldı. Direnişçiler serbest kalmalarıyla birlikte soluğu yine direniş alanında aldı.

65. günkü polis saldırısı direnişi durduramamıştı

İnsan Hakları Anıtı’ndaki direniş alanına dün (12 Mayıs) sabah saatlerinde de polis saldırısı gerçekleşmişti. Saldırı sonucu direniş alanında bekleyenlerden 4’ü gözaltına alınmıştı.

Polis saldırısının ardından yeniden eylem çağrıları yapılmış, direniş alanına binlerce kişi gelmiş, gözaltıların da serbest bırakılmasıyla saldırı boşa düşürülmüştü.

Kaynak: sendika.org

Açlık grevinin 65. gününde polis saldırısına rağmen direniş sürüyor


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir