Anasayfa / Haberler / Ermeni Soykırımı Beyoğlu ve Sultanahmet’te anıldı

Ermeni Soykırımı Beyoğlu ve Sultanahmet’te anıldı

Ermeni Soykırımı’nın 102. yılında dünyanın pek çok yeri ile birlikte İstanbul’da da Sultanahmet ve Beyoğlu Tünel Meydanı’nda anma etkinlikleri düzenlendi. İnsan Hakları Derneği’nin çağrısıyla öğle saatlerinde, Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirilen anmaya dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen Ermeniler katıldı. Anma süresince ellerinde karanfiller bulunan ve 1915’te yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan eylemciler, Türkçe ve İngilizce olarak “Ermeni Soykırımı tanı, af dile, tazmin et” yazılı pankart açtı. Bu sırada anmanın yapıldığı bölgede bulunan ve öğrenci oldukları anlaşılan bir grup “Mustafa Kemal’in askerleriyiz, Enver Paşa’nın askerleriyiz” sloganları attı.

Beyoğlu Tünel Meydanı’nda da akşam saatlerinde yaklaşık 400 kişi 1915, Ermeni soykırımında hayatını kaybedenler için anma etkinliği düzenledi. Ölenleri anmak için mum yakıp, yere serdikleri fotoğrafların üzerine karanfiller bırakan grup üyeleri, 1 saatlik oturma eylemi yaptı.

Yeryüzü Postası

Adresi kontrol edin

Açlık grevindeki anarşist tutsak Alfredo Cospito’dan mektup: Asla teslim olmayın!

Anarşist tutsak Alfredo Cospito, İtalya’da Cezaevi İdaresi Yasası’nın 41. maddesine (41 Bis) dayanılarak uygulanan hapishane …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir