Anasayfa / Haberler / Anayasa Referandumunun sonucu: Şaibe ve toplumsal yarılma

Anayasa Referandumunun sonucu: Şaibe ve toplumsal yarılma

Cumhurbaşkanına sınırsız yetkiler veren Anayasa değişikliği referandumunda küçük farkla ‘evet’ sonucunun çıktığı açıklandı. Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre oy kulananların % 51,21’i Evet, % 48.79’u Hayır dedi. Gece saatlerinde YSK başkanı Sadi Güven’in “Mühürsüz zarfları geçerli saydık.” açıklamalarından sonra seçimlerde hile yapıldığı kuşkuları güç kazandı. Pek çok yerde insanlar sokaklara çıkarak protesto gösterileri düzenledi. Sosyal medyada #HayırDahaBitmedi etiketi açıldı. CHP, 2.5 milyon oyun şaibeli olduğunu, sandıkların yüzde 60’ına itiraz edeceklerini açıkladı.

Mühürsüz oyların geçerli sayılması açıklamalarının ardından Ankara’da YSK önünde toplananlara polis saldırdı. Ankara’da Tuzluçayır ve Mamak’ta da eylemler düzenlendi. İstanbul’da Okmeydanı, Gazi Mahallesi, Şişli, Kadıköy ve Beşiktaş başta olmak üzere birçok yerde insanlar tencere-tavalarla pencerelere çıktı, ve sokaklarda eylem yaptı. Yüzlerce kişi Beşiktaş’tan Etiler’de bulunan YSK binasına yürüyüş düzenledi ve burada bir süre oturma eylemi yaptı. Gazi Mahallesi ve Okmeydanı’ndaki eylemlere polis saldırdı. İzmir’in Bornova, Buca, Karşıyaka ve Hatay ilçelerinde de insanlar, şaibeli seçim sonuçlarına tepki göstererek sokağa çıktı. Bornova’daki eylemlere önce polis, ardından AKP’liler saldırdı.

Yeryüzü Postası


										
									

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir