İran’ın Ahvaz bölgesinde İsyan

kategori:

İran’ın Ahvaz bölgesinde (Huzistan) kum fırtınası, aşırı hava kirliliği, elektrik ve su kesintileri nedeniyle bir haftadır süren eylemler isyana dönüştü. Ahvaz Valiliği’nin kentteki hava kirliliğinin sağlığı tehdit edici noktaya ulaşması nedeniyle halka maskesiz sokağa çıkılmaması yönünde uyadığı, çok sayıda kişinin solunum ve akciğer yetmezliğinden hastanelere kaldırıldığı, Ahvaz’daki hastanelerdeki tıbbi araç ve gereçlerin ise yetersiz olduğu belirtiliyor.

Elektrik ve su kesintilerinin giderilememesi nedeniyle bir haftadır Valilik ve Belediye binaları önünde süren protesto gösterilerinin sonuç vermemesi üzerine eylemlerin, yerel bir kitle isyanına dönüştüğü ifade ediliyor. Devrim muhafızlarının eylem yapan halka müdahale ettiği ve gösterilerin yayılmaması için bölgede internetin kesildiği, valilik önündeki protesto gösterilerinin yasaklandığı iddia ediliyor. Bazı kaynaklar tarafından ise devrim muhafızlarının saldırılarında Hasan el-Bogbiş adlı bir göstericinin başından vurularak hayatını kaybettiği iddia edildi.

Öte yandan sosyal medyada paylaşılan video ve fotoğraflarda, kitlesel sokak gösterilerinin ve çatışmaların yaşandığı, bazı büyük mağaza ve devlet binalarının ateşe verildiği, polis araçlarının tahrip ediliği, devrim muhafızlarının dövüldüğü görülüyor.

Yeryüzü Postası


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir