Yunanistan’daki bir işçi grevine Nazi müdahalesine Stalinist bir selamlama

kategori:

İngilizce Orjinali: A Stalinist welcome to a Nazi intervention into a workers strike in Greece http://www.leftcom.org/en/articles/2012-02-21/a-stalinist-welcome-to-a-nazi-intervention-into-a-workers-strike-in-greece

Elliniki Halivourgia (Yunan Çelik Fabrikası) işçileri 111 gündün grevde. Elliniki Halivourgia, Atina’nın endüstriyel bir bölgesi olan Aspropyrgos’daki bir çelik fabrikası. Aynı firmanın Volos şehrinde başka bir fabrikası var.

Yönetim, % 40’lık bir kesinti ile 5 saatlik bir çalışma gününü uygulamayı planladığını açıkladı. 30 Ekim 2011’de Aspropyrgos fabrikasındaki işçi genel meclisi oybirliğiyle kesintileri reddetti. Öte yandan, Volos’un sendikalı fabrikası şirketin önerilerini kabul etti. Yönetim hemen Aspropyrgos’taki 34 işçinin işten çıkartıldığını duyurdu. Buna karşılık, işçiler süresi belirlenmemiş bir grev yapmaya karar verdiler ve fabrika kapılarını kapattılar. İşçiler görevden atılan işçilerinin işe geri alınmasını ve kesinti planının iptalini talep ediyorlar. Bir aylık grevden sonra şirket 16 işçiyi daha işten çıkarmaya karar verdi.

Grev, fabrikadaki sendikanın kontrolü altında, ancak nihai kararlar işçi meclisi tarafından alınıyor. 6 Aralık 2011’de yerel sanayi bölgesinde 24 saatlik bir genel grev gerçekleştirildi ve 17 Ocak’ta Yunan İşçileri Genel Konfederasyonu (GSEE)Atina’da 24 saatlik grev çağrısı yaptı.

Bu son birkaç yılın en önemli grevlerinden biri. Ancak, bu izole kaldı ve sendika şirketin planını çoktan kabul etmiş durumda ve işten çıkarılmış iş arkadaşlarının yeniden işe alınıp emekli edilmesini istiyor. Buna rağmen işveren katı tutumunu sürdürüyor.

Yunanistan Komünist Partisi’nin sendikal alanda işbirliği içinde olduğu PAME, mücadele prestijlerini arttırmaya (“Tüm Yunanistan’ı Elliniki Halivourgia’ya çevirin”), bunu sendika ve seçim taktikleri için bir silah olarak kullanmaya çalışmakta kilit bir rol oynadı.

17 Şubat Cuma günü bir grup faşist parti Altın Şafak üyesi namuzsuz fabrikayı ziyaret etti. Boş bırakılmış olan kapıdan geçtiler, mikrofonu aldılar ve bazı sendika üyelerinin huzurunda grevcilere “dayanışmalarını” ifade eden bir konuşma yaptılar. Sonra, fabrikadaki sendika başkanı faşistleri “tüm Yunanistan bizimle” diye selamladı.

Aşağıda videonun tamamını görebilirsiniz

Önce Nazilerin bir konuşma yaptığını ve ardından başkanın Nazileri selamladığını görüyorsunuz. Sendikanın başkanı Yorgos Sifonios, PAME üyesi ve 1998’de bölge seçimlerinde KKE’nin bir adayıydı. Şimdiye kadar PAME hiç bir açıklama yapmadı ve kendilerini bu olaydan ayrıştırmaya çalışmadılar. Bu nedenle, başkanın parti politikasına göre hareket ettiğini varsaymak adilane. Aksi takdirde, onu hemen ihraç etmeleri gerekirdi.

Bunu yaparak için Stalinist Yunanistan Komünist Partisi faşistlere işçilerin mücadelesine dahil olma imkan tanımış oldular. Şu an için bu duruşlarını açıklayamıyorum. Sanırım bu, bu grevde anarşistlerin faal müdahalelerinden kaynaklanıyor. Nitekim, bir çok anarşist grup grevcileri enerjik biçimde destekledi ve pek çok eylemle onlarla dayanışmalarını dile getirdi. Kendiliğindenlik yanlıları olarak, böyle bir grevi idealleştirebilirler. Yani, belki de bu olay onlar için büyük oranda cesaret kırıcı olacaktır.

‘Altın Şafak’ tanınmış bir faşist grup. Saf ‘ulusal sosyalistler’ olarak başladılar ve daha sonra Nazizmi Yunan aşırı sağının gelenekleriyle birleştirdiler. Fakat ne olursa olsun, neo-nazi olarak ünlüler. Göçmenlere yönelik birçok saldırıdan sorumlular. Açıkçası, bu bir “kontra devlet” örgütlenmesidir ve polis ve ordu ile yakın bağlantıları vardır. Halkta ve işçiler arasında giderek büyüyen bir etkiye sahipler ve gelecek seçimlerde iyi bir oy oranına ulaşmaları (yaklaşık% 3-4) bekleniyor.

Çeviri: Yeryüzü Postası


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir