2017 gelirken metal sektöründe yeni grev kararları

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile Birleşik Metal-İş sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine fabrikalara grev kararı asıldı. 7 Eylül’de başlayan TİS görüşmelerinin tıkanması üzerine alınan grev kararı Birleşik Metal-İş tarafından duyurulurken, EMİS’e bağlı pek çok fabrikada işçiler yürüyüş düzenledi. 20 Ocak’a kadar anlaşma sağlanmazsa işçiler bu tarihte greve çıkacaklar.

Karar General Elektrik, ABB Elektrik, Schneider Elektrik ve Schneider Enerji’ye bağlı 26 işyerinde çalışan 2 bin 200 işçiyi kapsıyor. Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilerin 2015 yılı başında çıktıkları grev sırasında bazı iş yerlerinin patronları Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasından (MESS) istifa ederek gruptan ayrılmış ve EMİS’i kurmuşlardı.

Öte yandan Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile Bursa’da faaliyet gösteren Asil Çelik arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde de anlaşma sağlanamaması üzerine 16 Aralık’ta fabrikada grev kararı asılmıştı. Kocaeli’de bulunan endüstriyel çelik tel fabrikası Bekaert’te ise 8 Aralık günü greve çıkan işçiler grevin 15. gününde Birleşik Metal-İş Sendikası ile işveren arasında anlaşma sağlanması üzerine grevi sona erdirmişlerdi.

Yeryüzü Postası


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir