Küresel düzende yeni kriz: ABD’de başkanlık seçimlerini Trump kazandı

kategori:

ABD’de 45. başkanlık seçimlerinin galibi Cumhuriyetçi Parti’nin sağ popülist adayı Donald Trump oldu. 276 delegeye ulaşan Donald Trump’ın, ABD’nin yeni başkanı olduğu kesinlik kazandı. ABD’de ana akım medyanın ve pek çok ünlünün desteklediği Demokrat Parti adayı Hillary Clinton ise 218 delegeyi aldı. Başkanlık için adayın “Seçiciler kurulundaki” 538 delegenin 270’ini alması gerekiyor.

Trump Başkanlığı’nın kesinleşmesinin ardından yaptığı konuşmada “Artık ABD’nin bölünmüş bir ülke olmaktan çıkıp bir araya gelmesi gerekiyor. Bütün Amerikalıların başkanı olacağım. ABD’nin çıkarlarına öncelik vereceğiz ama herkese adil davranacağız.” İfadelerini kullandı. Hillary Clinton’ın ise bugün konuşma yapmayacağı belirtildi.

Britanya’da seçmenlerin %52’si Avrupa Birliği’nden çıkılması yönünde oy verdiği referandumun ardından Trump’ın başkan olarak seçilmesi sağ popülizmin tüm dünyada yükseldiğine ve kürsel düzenin eskisi gibi sürdürülememediğine işaret ediyor. Meksika sınırına duva örülmesi ve 11 milyon civarındaki kayıtsız göçmenin sınırdışı edilmesi, Müslümanlarn ABD’ye girişinin yasaklanması, bazı camilerin kapatılması gibi söylemlerinin yanı sıra orta ve düşük gelirlilere vergi indirimleri yapılması, enerji üretimindeki kısıtlamaların kaldırılması ve ekonomik büyüme gibi vaatleri dikkat çekmişti.

Noam Chomsky Röportaj Trump hakkında röportaj

Slavoj Žižek’le Trump hakkında röportaj

 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir