Adalet Bakanı Bozdağ açıkladı: Almanya’da sevenler birleşemiyor

kategori:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP operasyonu, Diyarbakır’daki patlama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiyeyi eleştiren sözleriyle ilgili açıklama yaptı. Bozdağ’ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Bağlar’da bir aracın patlatılması sonucu çok sayıda vatandaşımız yaralandı, polis ve sivil şehitlerimiz oldu. Türkiye terörle etkin bir mücadele yürütmektedir. Terörü tamamen sonlandırma noktasında netice maalesef alamadık. Terör konusunda bütün dünyanın birlikte, samimi, işbirliği içinde olması gerekiyor. Yaklaşık 150 ülkeden ölmek ve öldürmek için getiriliyor. Evlatlarımızı aynı noktaya çekemezken, bu kadar teröristi ölmek ve öldürmek için kim ikna ediyor? Bu uluslararası bir proje. Hem Türkiye’nin, hem insanlığın, hem Müslümanlığın düşmanı. Tüm dünya DEAŞ’la mücadeleden vazgeçse, Türkiye geçmeyecek. Türkiye bunu hem iç hukuka hem uluslararası hukuka uygun şekilde yerine getirecektir. Uluslararası toplum Türkiye’ye yeterince destek vermiyor.

Bugün Türkiye’de gözaltılar var. HDP milletvekillerinin bazıları için gözaltı kararı verildi. 15 milletvekili için gözaltı kararı verildi. Olan biten, Türkiye hukuk devleti, kanun önünde herkes eşit. Herkese uygulanan hukuk milletvekillerine de uygulanıyor. Eşitlikten niye rahatsız oluyorsunuz?

Karı koca bir araya gelemiyor, sevenler birleşemiyor

Almanya Kandil’deki terör örgütü elebaşının telekonferansla konuşmasına izin verdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmasına mahkeme kararıyla izin vermediler. Türkiye’nin bağımsız, egemen bir devlet olduğunu, Türk yargısının da Alman yargısı kadar bağımsız ve tarafsız bir yargı olduğunu onlar görmek ve anlamak zorundadırlar. Siz Türkiye’nin içişlerine karışamazsınız. Alman bakanın da, Merkel’in de hakkı değildir. Türk yargısı bağımsız ve tarafsız bir yargıdır. Almanlar bir şey yaptığında onlar toz kondurmuyorlar. Türk yargısı bir iş yaptığında bağımsız olduğunu siz niye kabul etmiyorsunuz? Almanya’da PKK ile ilgili onlarca soruşturma var. Hepsi yılan hikayesine döndü. Netice alınan bir dosya yok. 2015 yılında mülteci kamplarında tam 901 ırkçı motivasyonlu saldırılar var. Bunlardan sadece dörtte biri aydınlatılmış, gerisi fail-i meçhul.

Siz Türkiye’den birisiyle evlendiniz. Eşinizi Almanya’ya götüreceksiniz, sizi sınava tabi tutuyorlar. Eğer bu sınavı geçerseniz aile birliğini sağlıyorsunuz. Türkiye’de evliyken gittiniz, oğlunuz kızınız var, çocuklarınızı yanınıza alacaksınız, yine sınava tabi tutuluyorsunuz. Karı koca bir araya gelemiyor, sevenler birleşemiyor. Ben bunu sayın Merkel’in huzurunda söyledim. Bu yaptığınız evrensel hukukun ana prensiplerine aykırıdır dedim. Türkiye’yi insan hakları ve hukuk devleti prensipleri çerçevesinde başkalarıyla mukayese edenler önce dönüp, kendilerine bakacaklar. Türkiye bundan sonraki süreçte de başka ülkelerdeki hak ihlalleri yapanların yüzüne söylemeye devam edecek. Belçika’da Afyonkarahisarlı bir vatandaşımızın cenazesi morgda 2 yıl bekletildi. Delil ihtiyacı olur diye. Bekletmenin parasını aileden aldı. Hem çocukları cinayete kurban gitti. Bir de onlardan para istediler.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir