Anasayfa / Haberler / Bakırköy Belediyesi ve Cem Bialetti Grevleri Sona Erdi

Bakırköy Belediyesi ve Cem Bialetti Grevleri Sona Erdi

Kocaeli Kartepe’de kurulu bulunan, Birleşik Metal-İş sendikasının yetkili olduğu Cem Bialetti’de  ve Belediye-İş sendikasının yetkili olduğu Bakırköy Belediyesi’nde 17 Ekim Pazartesi günü başlayan grevlerin tarafların anlaşmasıyla sona erdiği açıklandı.

130 işçinin çalıştığı Cem Bialetti’de 01/07/2016–30/06/2018 Dönemini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde, ücret ve sosyal hakları içeren 12 madde anlaşma sağlanamaması üzerine grev başlamıştı. Bugün fabrika önünde yapılan basın açıklamasında, daha önce %3 zam teklif eden patronun %21 zammı kabul etmesi üzerine anlaşmaya varıldığı ve grevin sonlandırıldığı açıklandı.

Öte yandan aynı gün Bakırköy Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında 530 işçi adına yürütülen ve Mart 2016- Mart 2018 tarihlerini kapsayacak Toplu İş Sözleşmeleri görüşemlerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine başlayan grev de 3. Günün sonunda anlaşmaya varılması üzerine sonlandırıldı. Sendika tarafından yapılan açıklamaya göre üzerinde anlaşılan maddeler şöyle:

  • Kadrolu işçiler 155 lira taban olmak üzere birinci yıl için %8, ikinci yıl için ise enflasyon oranında zam ve 25 kuruş kıdem zammı alacak.
  • Tiyatro Müdürlüğü’nde çalışan işçiler için 90 lira taban, birinci yıl için yüzde 8, ikinci yıl için ise enflasyon oranında zam yapılacak
  • Net 100 TL aile ve çocuk yardımı yapılacak
  • 1 Mayıs’ta 570 TL ikramiye verilecek
  • Kurban ve Ramazan Bayramlarında 500’er lira ikramiye verilecek
  • 15 günlük sendika mutabakat ikramiyesi verilecek.

Adresi kontrol edin

Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki bir dizi tesisteki işçiler, artan yaşam maliyetleri karşısında ücret artışlarını güvence altına almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.