İşten Atılan Bomi Depo İşçisi Direniş Başlattı

kategori:

Tuzla’da bulunan Bomi Group-Lodi Sağlık Lojistik işçisi ve DGD-Sen (Depo, Antrepo, Gemi Yapımı, Deniz Taşımacılığı İşçileri Sendikası) Genel Başkanı Murat Bostancı sendikalı olduğu gerekçesiyle işten atıldı. İşten atılan Bostancı bugün işyeri önünde basın açıklaması yaparak direnişe başladı. Açıklama şöyle:

Ben Murat Bostancı 10 yıla yakın bir süredir farklı işyerlerinde depo işçiliği yapıyorum. Migros deposunda bir arada hareket ettiğim işçi arkadaşlarımla yaşadığımız sarı sendika deneyiminden sonra mevcut sendikal anlayış, sarı sendikacılık, patron sendikacılığının ötesinde bir şey yapmamız gerektiğine karar verdik. İşçilerin sözlerinin geçtiği, işçi meclis ve komitelerinde kararları bizim aldığımız, ne sendikaya ne de patrona satılmayacağımız bir sendikal anlayış arayışı ile 3 farklı depoda çalışan 7 arkadaş yanyana gelerek DGD-Sen’i kurduk.

Artık kurucu üyesi olduğum sendika için anayasal hakkım olan örgütlenme faaliyetlerini girdiğim her işyerinde sürdürdüm. Patronlar er ya da geç bu faaliyetlerden korkarak beni işten attılar.  Son olarak 5 buçuk aydır çalıştığım Bomi Group-Lodi Sağlık Lojistik firmasından 13 Ekim Perşembe günü mesailere kalmadığım bahane edilerek atıldım.  Yıllardır tekrarlanan hikayeyi artık ezberledim. İşyerinde çalışma koşulları ile ilgili itirazlarım, sendika üyeliğim ve sendika başkanı olmamın işten atılmamın esas sebebi olduğunu biliyorum. Fakat patronlar her zaman yaptıkları gibi sendika dostu oldukları yalanını sürdürüyorlar.

Tüm depolarda olduğu gibi Bomi deposunda da sömürü düzeni vahşice devam ettirilmeye çalışılıyor. İşçilere esnek çalışma saatleri, düşük ücretler, aşırı derecede mesailer, aşağılayıcı davranışlar, tacizler layık görülüyor. Kadın işçiler çifte sömürüye maruz kalıyor.

Bomi yetkilileri koltuk sevdalarını bir kenara bırakıp işçilerden çaldıkları tüm hakları geri verene kadar bu direnişe devam edeceğim. Yıllardır hiçbir patronun yardakçısı olmadım bundan sonra da biz depo işçilerini sömüren tüm patronlara karşı direnişimi sürdüreceğim. Bomi deposunda tüm işçi kardeşlerim adına taleplerimiz;

-İşten atmalara son verilecek, atılan işçiler geri alınacak.

-Çınar ve İdol taşeron firmaları gidecek. Tüm işçiler Bomi kadrosuna geçirilecek.

-Sendika protokol ile tanınacak.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir