Başika Gerginliği Büyüyor

kategori:

Aralık ayında Musul yakınlarındaki Başika bölgesindeki Gedu askeri üssüne Türk askerlerinin sevk edilmesiyle başlayan gerginlik, IŞİD kontrolündeki Musul’a operasyon yapılmasının konuşulduğu son dönemde, Irak Parlamentosu’nun Türk askerini “işgal güçleri” olarak nitelendirdiği açıklamasıyla yeniden alevlenmişti. Tarafların karşılıklı restleşmesiyle artan gerginlik Erdoğan’ın Irak Başbakanı Haider Al Abadi’ye yönelik olarak yaptığı “Sen benim muhatabım değilsin, karatımda değilsin, kalitemde değisin. Biz bildiğimizi okuyacağız. Kim bu, Irak’ın başbakanı… Önce haddini bil. Şu anda kendileri Başika üssünü kurmamız için bizlere talepleri var. Bunların canlı kayıtları var. Bunlar televizyonlarda yayımlanacak. Şimdi diyor ki Başika’dan çekilin. Türkiye’nin ordusu sizden talimat almaz.” şeklindeki açıklamalarla doruk noktasına ulaştı. Erdoğan’ın sözlerine karşı Irak hükümeti ve Bedir Tugayı’ndan sert açıklamlar geldi.

Konuya ilişkin Irak Başbakanlık Enformasyon Dairesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Başbakan İbadi’nin Ankara ziyareti sırasında Başika’da bir üs kurma iddiası üzerine Türkiye’nin Başika’ya girdiği’ yönündeki sözleri asılsızdır. Ayrıca Türk hükümeti yaptığı açıklamalarda, önce eski Musul Valisi Esil Nüceyfi’nin arından da Kürt yönetiminin talebi üzerine Başika’ya geldiklerini; son olaraksa Uluslararası Koalisyon Gücü’nün yalanlamasına rağmen, ‘Koalisyonun talebi ve izini üzere bulunuyoruz’ sözleri çelişkili görülmektedir. Türk hükümeti bu çelişkili açıklamalarıyla, hem sonucu bilinmeyen bir krize yol açarak hem de komşu bir ülkenin egemenliğine müdahele ederek Türk askerini zor duruma bıraktı.”

Haider Al Abadi ise twitter üzerinden yaptığı açıklamada “@RT_Erdoğan ’a : Biz sizin düşmanınız değiliz ve ülkemizi adamlarımızın kararlığıyla özgürleştireceğiz, görüntülü aramalarla değil” ifadelerini kullandı. Diğer yandan çoğunlukla Şiilerden oluşan Bedir Tugayları’nın parlamentodaki grubu yaptıkları açıklamada  “Askerlerinizin cenazeleri gelmeden, onları Irak’tan çekin” ifadesini kullanırken, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Musul’a düzenlenecek operasyona kimlerin katılacağına Bağdat’ın karar vereceğini ve Türkiye’nin Irak’taki uluslararası koalisyonun bir parçası olmadığını söyledi.

abadi


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir