Anasayfa / Makaleler / Yunanistan hapishanelerinde tutulan anarşist tutsak Giannis Michailidis açlık grevini askıya aldı

Yunanistan hapishanelerinde tutulan anarşist tutsak Giannis Michailidis açlık grevini askıya aldı

Yunanistan’da, şartlı salıverilme hakkına sahip olmasına rağmen serbest bırakılmadığı için 68 gündür açlık grevinde olan Anarşist tutsak Giannis Michailidis temyiz mahkemesinin tahliyesini reddetmesinin ardından açlık grevini askıya aldığını açıkladı.

Michailidis’in açıklamasının tamamı şöyle:

Bu zorlu mücadeleyi önemli bir şey kazanmadan askıya aldığımı duyurarak kendimi talihsiz bir durumda buldum. Ancak bu mücadele henüz bitmedi ve yarım bırakmaya da niyetim yok. Askıya alma geçicidir; nedenlerinden bazıları bariz olanlardır. Bazıları değil. Bu noktada nedenlerini kamuoyuyla paylaşamayacağım için beni destekleyenlerden özür dilerim. Devam etmem gerekmesi halinde, geçici olarak askıya almayı seçmemin nedenlerini herkese açık ve ayrıntılı olarak açıklayacağım. Hak ettiğim şey için savaşmaya devam edeceğim ve umarım devam etmem gerekmeyecek.

Adalet sistemi küçük düşürüldü. Şimdiye kadar bu açlık grevinin tek başarısı [adalet sisteminin] çelişkilerini ortaya çıkarmış olmasıdır. Kaldırmaya çalıştığım barikatlar doğrultusunda, avukatların “onları içeri at, anahtarları at” anlayışının keyfiliğini değiştiren açıklamaları oldu. Ama kişisel isteğim havada kaldı. Ve durmayacağıma olan bağlılığım bu noktada yüzüstü bırakılmış gibi görünüyor. Bu tabii ki niyetimin – gerekirse – yakın gelecekte, daha verimli bir zamanda devam etmek olduğunu bilmeme rağmen, bana ağır geliyor. Fakat daha önce de söylediğim gibi şu anda her şey söylenemez ve umarım söylenmek zorunda da kalmaz. Bu duyuruyu bitirirken, beni herhangi bir şekilde destekleyenlere yürekten teşekkür etmek istiyorum. Taraf tutanlar, empati galip geldiği için toplumsal rollerini aşanlar. Ama hepsinden önemlisi, zoraki sessizliği bozmak için dişleriyle tırnağıyla savaşanlar, dayanışmalarını ifade etmek için sokakta dayak yiyenler, risk alanlar ve hapishanelerde açlık çekenler. Sonuncusuna hayatımı borçluyum. Bütün bunlar olmasaydı, şu anda bu askıya almanın koşulları ortaya çıkmayacaktı. Şimdilik bu kadar. Derhal serbest bırakılmayı hala dört gözle bekliyorum.

Her şey devam ediyor…

Yiannis Michailidis

Çeviri: Yeryüzü Postası

Kaynak: https://athens.indymedia.org/post/1620210/

Adresi kontrol edin

150 Yıl Sonra Anti-Otoriter Enternasyonal Buluşma ve St. Imier Komünü’ne Yolculuk – Yağız Alp Tangün

1872’de gerçekleşen ilk anarşist enternasyonalin 150. yıldönümünde 19-23 Temmuz 2023 tarihinde İsviçre’nin St. Imier kasabasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir