Yine ilkeleri unutan “anarşistler” hakkında

kategori:

Uluslararası Emekçiler Birliği (AIT/IWA) Rusya seksiyonu olan Devrimci Anarko-Sendikalistler Konfederasyonu’nun (KRAS-MAT)  6 Haziran 2022 tarihli bildirisi.

Uluslararası Emekçiler Birliği’nin Rusya bölgesindeki şubesi, “anarşistler” adının arkasına saklanan ve örgütümüzün eylemcilerini ihbar eden provokatörlere ve muhbirlere boykot çağrısı yapmaktadır.

Kapitalist oligarşilerin “Sovyet sonrası alanın” yeniden paylaşılması için yürüttüğü savaşa karşı tutumumuz, Ukrayna’daki, Moldova’daki ve Litvanya’daki anarşist enternasyonalistler tarafından kavranmakta ve desteklenmektedir.

Ancak Rus-Ukrayna savaşının en başından itibaren, tüm devletleri ve ulusları reddetmek şeklindeki geleneksel anarşist enternasyonalist pozisyonu terk eden ve savaşan taraflardan birini destekleyen sözde “anarşistler”, örgütümüze karşı bir iftira kampanyası başlattılar.

Örneğin Ukrayna’da yaşayan eski anarşistler Anatoly Dubovik ve Oleksandr Kolchenko, eylemcilerimizin isimlerini ve adreslerini İnternet’te açıkça yayımladılar. Bunlardan ilki söz konusu metni yazdı, ikincisi ise yayımlanması için Facebook hesabını verdi ve bunu onayladı. Bunun bahanesi, örgütümüzün tutarlı bir enternasyonalist pozisyon alması ve hem Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini hem de Ukrayna milliyetçiliğini ve NATO bloğunun yayılmacı politikasını reddetmesiydi.

Sayın Dubovik ve Kolchenko IWA şubemize utanmazca ve küstahça iftira atmaya, hiçbir sebep göstermeden bizi Kremlin’i savunan bir pozisyon almakla suçlamayı denediler. Öte yandan, hem Ukraynalı hem de Rus askerlerini savaşmayı reddetmeye çağırdığımızı kabul ediyorlar.

Diğer yandan bu sahte anarşistler, onlarla hesaplaşmak için Rusya’da bulunan savaş karşıtı aktivistlerin adreslerini yayımlıyor, onları kendi elleriyle, doğrudan Rus gizli servislerine ve milliyetçi haydutlara hedef gösteriyorlar. Rusya’da ordu karşıtı fikirlere sahip insanlara karşı devam eden taciz, işten çıkarmalar, tehditler ve fiziksel misillemelerin olduğu koşullarda, bu tür eylemler, baskıcı güçlerin dikkatlerini kime çevirmeleri gerektiğine dair doğrudan bir işaret içeren gerçek bir suçlama anlamına gelmektedir.

Bir kez daha, cephenin her iki tarafındaki milliyetçiler, “bizimle olmayan bize karşıdır” mantığıyla, savaşan devlet ile burjuva klikleri, veba ve kolera arasında seçim yapmayı reddeden asıl muhaliflerini, enternasyonalistleri ortaklaşa yok etmeye hazırlar.

Dünyanın dört bir yanındaki anarşistler, provokatörlerin-muhbirlerin utanç verici eylemlerinin farkında olmalı ve onlarla bir şey yapmayı kesin olarak reddetmeli, onları sonsuza dek anarşist ortamdan atmalı, gizli servislerden ve gizli polisten patronlarının ve efendilerinin yanına göndermelidir!

Bu açıklama, KRAS-IWA üyelerinin referandumunda onaylanmıştır.

Kaynak: Again about “anarchists” who forget the principles

Çeviri: Yeryüzü Postası / Şolektif Kizofreni


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir