Anasayfa / Haberler / Fransa’da barınma hakkı için boş binayı işgal eden eylemcilerin direnişi polis saldırısına rağmen sürüyor

Fransa’da barınma hakkı için boş binayı işgal eden eylemcilerin direnişi polis saldırısına rağmen sürüyor

Fransa’nın Calais şehrinde günlerdir barınma hakkı için boş bir binayı işgal eden eylemciler polis tarafından cuma sabahı zorla binadan çıkarıldılar. 

Birkaç gündür “Calais Herkes için Barınma” kolektifinin işgal ettiği ve Calais şehrinin merkezine yakın bir noktada bulunan bir sosyal konut binası 11 Şubat Cuma günü polis tarafından boşaltıldı. Operasyon sırasında içerisinde ondan fazla polisin bulunduğu bir helikopter binanın çatısına indi. 

Helikopterli operasyon işgal süresince binanın girişinde bekleyen polisler ve eylemciler arasında ortaya çıkan gerilimlerin son aşaması oldu. Salı gününden beri binayı çevreleyen polis, içeri giriş çıkışı kapatmıştı ve eylemcilerin dışarıdan yardım almasını engelliyordu. 

Kolektif üyelerinin talepleri göçmenlere daha iyi muamele edilmesi ve onların barınma hakkı ile hareket özgürlüğüne saygı gösterilmesi. Kolektif, yıkılması planlanan binada Calais’deki kamplarda yaşamak zorunda kalan göçmenleri barındırmayı amaçlıyordu. Valilik ise binanın eski ve tehlikeli olduğunu iddia ediyor. Acil barınma hakkının meşruiyetini sağlayan ve polisin müdahalesini engelleyen “Büyük Kış Planı” bu sene tekrar yürürlüğe girmediği için günler sonra polisin eylemcileri zorla dağıtması mümkün oldu. 

Polis operasyonu sonrası 4 gencin gözaltına alındığı öğrenildi. Valilik, bu eylemcilerin gözaltına alınma gerekçesinin polise birtakım nesneler fırlatmaları olduğunu ileri sürdü. Eylemciler ise polisin terörle mücadele operasyonuna benzer bir yaklaşım sergilediğini söylediler. Bir kolektif üyesi “Bizler sadece barınma hakkına saygı talep ediyoruz. Burada bir senedir tamamen boş duran koskoca bir bina varken 1500 kişi dışarda uyuyor ve insanları kovmak için bir helikopter çağrılıyor!” dedi. 

İngiltere’ye gitmeyi amaçlayan bir çok göçmenin yaşadığı Calais’de yerel yönetim göç sorununu göz ardı etmeye devam ediyor. Şehirdeki yüzlerce göçmenin yaşadığı kamplar polis tarafından sıklıkla dağıtılırken, çadırları yırtılıp eşyalarına el konuluyor. 

Kaynak: umutsen.org

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir