Anasayfa / Haberler / Sudan’da askeri yönetime karşı eylemler sürüyor

Sudan’da askeri yönetime karşı eylemler sürüyor

Sudan’da 25 Ekim’de gerçekleşen askeri darbeye karşı, 2019 isyanının yıl dönümü olan 19 Aralık’ta patlak veren eylem dalgası sürüyor.

Perşembe günü Hartum, Omdurman ve Bahri kentlerinde gerçekleşen eylemlere on binlerce kişi katıldı. Polisin eylemcilere yönelik biber gazı ve ses bombalarıyla saldırısının ardından çatışmalar yaşandı. Doktorlar komitesi tarafından yapılan açıklamada eylemlere yönelik kolluk kuvvetlerinin saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısının 5’e çıktığı, en az 297 gösterici ile 49 polisin de yaralandığını söylendi.

Abdallah Hamdok’un görevden alındığı ve ardından yeniden başbakan olarak göreve başladığı 25 Ekim darbesinden bu yana eylemler devam ediyor. Sudan’da 2019 yılındaki büyük eylem dalgası sonrasında gerçekleşen askeri darbeyle 30 yıllık Ömer el-Beşir iktidarı son bulmuştu. 25 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşen askeri darbenin ardından ise hükümet feshedilmiş, Başbakan Abdullah Hamduk dahil onlarca siyasetçiyi gözaltına alınmıştı. Hamduk daha sonra serbest bırakılmış, 21 Kasım’da ise Başbakan Abdullah Hamduk ile ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan arasında bir anlaşma imzalanmıştı.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir