İsrailli yerleşimcilerin artan saldırılarına karşı Batı Şeria’da gerçekleştirilen eylemlerde yüzlerce Filistinli yaralandı

kategori:

İsrailli yerleşimcilerin Filistinliler’e dönük taciz ve saldırıların artmasının ardından Cumartesi günü yüzlerce Filistinli dayanışmak için Batı Şeria’daki Burka köyüne akın etti.

Nablus’un kuzeybatısında bulunan Burka’da gerçekleşen eyleme yönelik İsrail kolluk kuvvetlerinin (IOF) saldırısı sonrasında çıkan çatışmalarda en az 247 Filistinli eylemcinin yaralandığı bildirildi. Cenin’in güneyindeki Silat ad-Dhaher kasabasında da yüzlerce kişi artan saldırılara karşı dayanışmak için Burka köyüne gitmek üzere bir araya geldi. Gidişleri engellemek için şehir çıkışlarını kapatan İsrail kolluk kuvvetlerinin saldırıları sonrasında çatışma meydana geldi.

Cumartesi akşamı Nablus ve Cenin’in farklı bölgelerinde gerçekleşen eylemlerde İsrail kolluk kuvvetleriyle çıkan şiddetli çatışmalarda yüzlerce Filistinli’nin yaralandığı bildirildi. Yaralanmaların en az 10’unun gerçek mermi, 48’inin ise plastik mermi ile gerçekleştiği, ağır yaralanan bir kişinin ise Rafidia Hastanesi’ne kaldırıldığı açıklandı.

Eylemler yasadışı yerleşimlerde yaşayan İsrailli yerleşimcilerin ısrarlı saldırıları ve tacizleri sonrasında gerçekleşti.

Gerginlik 16 Aralık’ta Homesh yerleşimi yakınında üç yerleşimcinin vurulması ve bunlardan birinin yaşamını yitirmesinden bu yana sürüyor. İsrail ordusu yetkilileri, silahlı saldırıyla ilgili olarak kuzey Batı Şeria’dan çok sayıda Filistinli erkeği tutukladıklarını söyledi. İsrail yerleşimci karakoluna yakın Burka köyünde yaşayan Filistinliler, cinayetten bu yana topraklarına izinsiz giren yerleşimciler tarafından hedef alındıklarını ve Burka’nın mezarlığındaki mezarların tahrip edildiğini söylüyorlar.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir