Barınma hakkı için Ankara’da eylem yapmak isteyen öğrencilere polis saldırdı

kategori:

Yetersiz yurt imkânları ve kiralardaki fahiş fiyat artışlarına karşı, barınma hakkı için Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan eyleme katılmak isteyen öğrencilere polis saldırdı.

Barınamıyoruz Hareketi’nin çağrısıyla İzmir’den yola çıkan öğrencilerin otobüsü sabah saatlerinde Ankara girişinde durduruldu. Bunun üzerine otobüsten inen öğrenciler tarafından yapılan konuşmada “Bizim geri dönüşümüz yok! Ankara’ya gideceğiz, yol açılana kadar bekliyoruz. Bütün Türkiye’nin gözü kulağı barınamayan, geçinemeyen, borçlu öğrencilerden yana, biliyoruz. Ya yolu açacaksınız, ya yolu açacaksınız!” ifadesini kullandı. Polis ve öğrenciler arasında yaşanan tartışmaların ardından polis öğrencilere saldırdı. Saldırıda aralarında gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Ankara girişindeki gözaltıların ardından Yüksel Caddesi’nde bir araya gelmek isteyen öğrencilere de polis saldırdı. Öğrenciler polis saldırısına “İnsanca yaşamak istiyoruz.” sloganıyla karşılık verirken, çok sayıda öğrenci darp edilerek ve ters kelepçeyle gözaltına alındı. Gün boyunca polis saldırılarında toplam 90 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir