Derinleşen ekonomik krize karşı eylemler polis saldırılarına rağmen yayılarak sürüyor

kategori:

Ekonomik krizin giderek derinleşmesi ve yoksulluğa karşı başlayan eylemler yayılarak sürüyor. Dün (23 Kasım) birçok kentte binlerce kişi sokağa çıktı. İstanbul, Ankara, Mersin ve Çanakkale’deki eylemlere polis saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri “Bu iktidara, bu düzene mecbur değiliz” sloganıyla Kadıköy’de bulunan Boğa Heykeli’nde basın açıklaması düzenlemek için bir araya geldi. Eylem öncesinde Kadıköy’ün pek çok yeri polislerce ablukaya alındı. Eylem için toplanan gruba polis saldırdı, en az 50 kişi gözaltına alındı. Eylemciler gözaltı aracında ters kelepçeli bir şekilde götürüldü. Sosyal medyada paylaşılan gösterilerde Devrimci Liseliler (Dev-Lis) üyesi bir gencin polis tarafından yere fırlatılarak gözaltına alındığı görüldü.

Beylikdüzü Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin gerçekleştirmek istediği eyleme de polis saldırdı. Basın açıklanması okunmasını engelleyen polis saldırısında 10 kişi gözaltına alındı.

Avcılar’da Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla “Geçinemiyoruz, artık yeter, hükümet istifa” sloganıyla eylem gerçekleştirildi. Polisin engelleme çabalarına rağmen eylemciler “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganıyla Marmara Caddesi Deprem Anıtı önüne yürüyüş gerçekleştirdi.

Ankara

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri de derinleşen ekonomik krize karşı yurtlar bölgesinde eylem gerçekleştirdi. Yüzlerce öğrencinin katıldığı eyleme polis saldırdı. Öğrenciler polis saldırısına rağmen eylemlerini sürdürdü.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ankara İl örgütü tarafından da Ankara’nın Esat ilçesinde “Hükümet İstifa” sloganıyla yürüyüş gerçekleştirildi.

İzmir

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde bir araya gelen ESP, SGDF, TÖP, Kaldıraç, Özgürlükçü Gençlik, Halkevleri ve SEP üyeleri, hükümetin ekonomi politikaları ve döviz kurundaki artışla derinleşen ekonomik krizi protesto etmek için basın açıklaması düzenledi.

Karşıyaka Çarşı girişinde yapılan açıklamada, “Seçimle değil devrimle gidecekler”, “Bak işte yaklaşıyor fırtına”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak” yazılı dövizler taşınarak, sık sık “Krizin bedeli patronlara” sloganları atıldı.

Mersin

Mersin’in Pozcu ilçesinde saat 19.00’da “Hükümet istifa” sloganıyla gerçekleştirilmek istenen eyleme de polis saldırdı. Saldırıda en az 4 kişiyi gözaltına aldı. Polis saldırısına rağmen basın açıklaması gerçekleştirildi.

Çanakkale

Çanakkale’deki Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda kaşık, çatal, tava ve tencereler ile “Geçinemiyoruz” eylemi gerçekleştirildi. Polis ablukası altında Yalı Caddesi üzerinden Saat Kulesi Meydanı istikametine yürüyüş yapan eylemcilere polis saldırdı. Saldırıda en az 15 kişi gözaltına alındı. Yerde sürüklenerek yapılan gözaltı uygulaması sırasında bazı basın mensuplarının da polis şiddetine maruz kaldığı gördüğü öğrenildi.

Amed

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Dağkapı Meydanı’nda “Geçinemiyoruz” sloganıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama öncesi yüzlerce polis ve onlarca zırhlı araçla meydanı ablukaya alındı. Meydanda bir araya gelen eylemciler “Hükümet istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı.

Muğla

Muğla’nın Bodrum ilçesinde saat 19.00’da eylem gerçekleştirildi. Belediye Meydanı’nda toplanan eylemciler polisin engelleme çabalarına rağmen basın açıklamasını okudu.

Muğla’nın Datça ilçesinde de derinleşen ekonomik krize karşı eylem gerçekleştirildi. Eylemciler polisin engelleme çabalarına karşın “Seçimleri bekleme, ekmeğine sahip çık”, “Bu düzene, bu iktidara mecbur değiliz” “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” yazılı dövizlerle ve sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş bugün saat 17.00’de gerçekleştirilecek basın açıklamasının çağrısıyla sonlandırıldı.

Bursa

Bursa’da da derinleşen ekonomik krize karşı Bursa Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Fomara Meydanı’nda eylem gerçekleştirildi. “AKP mezara halk iktidara”, “AKP istifa” sloganları atılan eylemde okunan basın açıklamasında yoksulluğa ve gelir dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir