Anasayfa / Haberler / Tunus’ta binlerce kişi Cumhurbaşkanı tarafından askıya alınan parlamentonun yeniden göreve başlaması talebiyle sokağa çıktı

Tunus’ta binlerce kişi Cumhurbaşkanı tarafından askıya alınan parlamentonun yeniden göreve başlaması talebiyle sokağa çıktı

Tunus’ta Temmuz ayında, Cumhurbaşkanı Kais Saied tarafından askıya alınan parlamentonun yeniden tesis edilmesi talebiyle Pazar günü binlerce kişi sokağa çıktı.

Başkent Tunus’ta gerçekleşen eylem öncesinde parlamentonun bulunduğu alan polis ablukasına alınırken, parlamentoya çıkan yollar bariyerlerle çevrildi. Eylemcilerin parlamentoya yürümek için bariyerleri yüklenmesi üzerine polis eylemcilere biber gazı ile saldırdı. Saldırının ardından polis ve eylemciler arasında kısa süreli çatışma yaşandı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kais Saied, Temmuz ayında ordunun desteğiyle hükümeti düşürüp parlamentonun çalışmasını askıya almıştı. Kais Saied aylardır süren çözümsüzlük, tartışmalar ve koronavirüs salgını kaynaklı ekonomik kriz gibi gerekçelerle kararname ile Başbakan Hichem Mechichi’yi azletmiş ve parlamentonun görevlerini askıya almıştı.

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir