Sudan’da askeri darbeye karşı halk sokağa çıktı: Askerler eylemcilere ateş açıyor

kategori:

Sudan’da bir grup asker bugün sabah saatlerinde askeri darbe gerçekleştirerek yönetime el koydu.

Başbakan Abdullah Hamduk dahil olmak üzere Geçici Konsey’in sivil üyeleri ve geçiş hükümetinden bazı bakanları gözaltına alınırken, darbeyi desteklemeyi reddetmesinin ardından Başbakan Hamdok’un askerler tarafından bilinmeyen bir yere nakledildiği belirtiliyor. Öte yandan ülkede internetin kesildiğini, bakanlıklar, petrol rafinerileri gibi kritik noktalar, yollar ve köprülerin askerler tarafından abluka altına alındığı haberleri paylaşılıyor. Sudan’ın en büyük şehri Omdurman’da da çeşitli basın organlarına baskın düzenleyen askerlerin bazı basın çalışanlarını da gözaltına aldığı duyuruldu.

Askeri darbe haberinin duyulmasının ardından çeşitli örgütlerin çatı örgütü olan Sudan Profesyoneller Birliği tarafından sivil itaatsizlik ve genel grev çağrısı yapıldı. Birlik tarafından yapılan açıklamada “Kitleleri sokağa çıkmaya ve sokakları işgal etmeye, yolları barikatlarla kapatmaya, genel grev başlatmaya ve darbecilerle işbirliği yapmayarak onlara karşı sivil itaatsizliğe gitmeye çağırıyoruz” denildi. 

Çağrı sonrasında sabah saatlerinden itibaren ülkenin birçok noktasında binlerce kişi sokağa çıktı. Başkent Hartum’un çok sayıda mahallesinde eylemciler toplanırken bazı noktalarda yollar barikatlarla kapatıldı. Hartum’da bazı noktalarda askerlerin eylemcilere ateş açtığı, çok sayıda yaralı olduğu belirtiliyor. Sudan Doktorları Merkez Komitesi tarafından yapılan açıklamada Hartum’daki çatışmalarda şu ana kadar en az 12 kişinin yaralandığı kaydedildi.

Sudan’da halkın aylarca süren protesto gösterilerinin ardından 30 yıllık Ömer Beşir iktidarı 2019 Nisanı’nda askeri darbeyle sona ermiş, Ağustos 2019’da sivil ve askeri güçler tarafından bir geçiş hükümeti kurulmuştu. 21 Eylül’de önlenen bir darbe girişiminin sonrasında geçiş hükümetinin askeri ve sivil bileşenleri arasında gerilim tırmanmıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir