Anasayfa / Haberler / Güney Kore’de 550 bin işçi greve çıktı

Güney Kore’de 550 bin işçi greve çıktı

20 Ekim Çarşamba günü Güney Kore genelinde yaklaşık 550 bin işçi çalışma koşullarının düzeltilmesi ve asgari ücretin arttırılması gibi taleplerle bir günlük grev gerçekleştirdi. Grev kapsamında birçok noktada on binlerce işçi sokağa çıktı.

Kore Sendikalar Konfederasyonu’nun (KCTU) çağrısıyla 13 şehirde gerçekleşen eylemlere yaklaşık 80.000 işçi katıldı. Grev nedeniyle birçok iş yerinde üretim dururken, eğitim ve sağlık gibi çok sayıda hizmette ciddi aksamalar yaşandı. Yaklaşık 1000 teslimat işçisinin de greve katılmak için telefon uygulamalarını kapattığı grev kapsamında gerçekleşen sokak eylemleri nedeniyle bazı yollar trafiğe kapandı.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de 27.000 kişi sokaklara döküldü. Polis mitingin gerçekleştiği Gwanghwamun Plaza’da insanların toplanmasını önlemek için “otobüs duvarları” ve çitler kurdu. Mitingin gerçekleşeceği alanın civarında metro çıkışları da kapatıldı. Bazı noktalarda grevci işçiler ve polis arasında çatışmalar yaşandı.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir