Anasayfa / Haberler / Paraguay’da toprak hakları için verilen mücadeleleri suç sayan yasa tasarısına karşı eylem

Paraguay’da toprak hakları için verilen mücadeleleri suç sayan yasa tasarısına karşı eylem

Paraguay’da hükümetin “arazi işgalcileri için hapis cezalarını arttıran” yasa tasarısına karşı Perşembe günü Kongre binası dışında yerli örgütlerinin çağrısıyla eylem gerçekleştirildi.

Yüzlerce kişinin katıldığı eyleme polis vahşice saldırırken, eylemciler polise taş ve oklarla karşılık verdi. Polis saldırısında çok sayıda eylemci gözaltına alındı ve en az 19 kişi yaralandı.

Perşembe günkü eylemler, yerli grupların önderlerinden ve sözcülerinden biri olan Derlis Lopez’in tutuklanmasının ardından gerçekleşti. Lopez tutuklanmasından önceki gün, “Toprak sorununu asla çözmediler ve bizi suçlu gibi göstermek istiyorlar. Yasa çıkarsa protesto etmek için başkente daha fazla insan gelecek. Artık susmayacağız” ifadelerin kullanmıştı.

Tasarı, onların meşru toprak hakları için verilen mücadeleyi kriminalize etmeyi amaçladığı için köylüler ve yerli örgütler tarafından protesto ediliyor.

Adresi kontrol edin

Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki bir dizi tesisteki işçiler, artan yaşam maliyetleri karşısında ücret artışlarını güvence altına almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.