Anasayfa / Haberler / Santiago’da maden projesine karşı eylemde çatışma çıktı

Santiago’da maden projesine karşı eylemde çatışma çıktı

Şili’nin birçok noktasında Dominga maden projesine karşı eylemler gerçekleştiriliyor.

Cumartesi günü Şili’nin başkenti Santiago’da yüzlerce kişi maden projesine son verilmesi ve 2019 yılındaki eylemlerin ardından tutuklananların serbest bırakılması talebiyle sokağa çıktı. Polisin eyleme yönelik biber gazı ve tazyikli su ile saldırısının ardından çatışma çıktı. En az 11 kişi gözaltına alındı.

Dünyanın en büyük demir ve bakır üreticisi olan Şili’de Çarşamba günü onaylanan ve 2,5 milyar dolara mal olacak Dominga projesiyle ilgili tartışmalar 2017 yılından bu yana sürüyor.

Santiago’nun 500 kilometre kuzeyinde gerçekleştirilecek proje kapsamında iki açık ocak madeni aracılığıyla yılda 12 milyon ton demir cevheri ve 150 bin ton bakır çıkartılması planlanıyor. Projeyle birlikte, açılan madenler su ve demir taşıyan 26 kilometrelik üç yeraltı boru hattı ile gemi terminaline bağlanacak. Santiago’nun yaklaşık. Eylemciler projenin kapsadığı bölgenin önemli ekolojik yaşam alanlarını bulunduğunu ve büyük bir yıkıma neden olacağını belirtiyorlar.

Adresi kontrol edin

Akdeniz’de yine göçmen katliamı: Ahşap bir teknenin batması sonucu en az 35 kişi hayatını kaybetti

Libya açıklarında göçmenleri taşıyan ahşap bir teknenin alabora olması sonucu Akdeniz’de yaşanan göçmen katliamlarına bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir