Güney Afrika’da eski Cumhurbaşkanı Zuma’nın tutuklanmasına karşı başlayan eylemler kitlesel bir isyana dönüştü

kategori:

Güney Afrika’da eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın tutuklanmasının ardından geçtiğimiz Cuma günü patlak veren eylemler yayılarak devam ediyor.

Johannesburg ve Cape Town başta olmak üzere ülkenin birçok yerine yayılan ve yoksulluğa karşı kitlesel bir isyanına dönüşen eylemlerde, polisle eylemciler arasında çok şiddetli çatışmalar ve yağmalamalar yaşanıyor. Alışveriş merkezleri ve zincir mağazaların yağmaladıktan sonra ateşe verildiği eylemlerde, çok sayıda nakliye aracı da ateşe verildi. Eylemler nedeniyle birçok anayol trafiğe kapanırken, yakıt başta olmak üzere birçok ürünün tedariğinde aksamalar meydana geldiği belirtiliyor.

Polisin yetersiz kalması nedeniyle eylemleri bastırmak için ordu birlikleri de görevlendirilirken bugüne kadar ne az 32 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. 26 kişinin KwaZulu-Natal, 6 kişinin ise ise Gauteng eyaletindeki eylemlerde hayatını kaybettiği açıklandı. Eylemlerde şu ana kadar en az 750 kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

Güney Afrika eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Haziran ayının sonunda Anayasa Mahkemesi tarafından hakkındaki yolsuzluk iddiaları ile ilgili başlatılan soruşturmada iş birliği yapmayı reddettiği ve mahkemeye itaatsizlik ettiği gerekçesiyle 15 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Zuma cezasını çekmek üzere geçen hafta cezaevine girmişti.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir