İran’da petrol işçilerinin 19 Haziran’da başlattıkları grev yayılarak sürüyor

kategori:

İran’ın güneyinde yer alan Buşehr eyaletinde bulunan bağlı Aseluye kentinde çalışan petrol ve petrokimya işçilerinin kötüleşen çalışma koşullarını ve ödenmeyen ücretlerini protesto etmek için 19 Haziran’da başlattıkları grev ülke çapında birçok iş yerine yayıldı.

Eylem ve grevler 19 şehirde 60 civarında rafineride, petrol ve petrokimya endüstrisi, enerji santrali devam ediyor. Grevdeki işçiler Tahran, Damavand, Arak, İsfahan, Urmiye, İlam, Kerman, Ahvaz, Mahshahr, Gachsaran, Behbahan, Bushehr, Kangan, Kharg, Abadan, Asaluyeh, Qeshm, Bandar Abbas ve Jask’ta kitlesel yürüyüş ve eylemler gerçekleştiriyorlar.

Sözleşmeli Petrol İşçiler Grev Düzenleme Konseyi tarafından yapılan açıklamada işçilerin temel talebinin daha yüksek ücretler olduğu belirtildi.

Konsey tarafından yapılan açıklamada “Artık yoksulluğa, güvensizliğe, ayrımcılığa, eşitsizliğe ve temel insan haklarımızdan yoksun bırakılmaya müsamaha göstermeyeceğiz. Belirtildiği gibi, hızla artan harcama maliyetleri göz önüne alındığında, işçilerin ücretleri 12 milyon tomandan (491 $) az olmamalıdır, ” ifadeleri kullanıldı.

Petrol endüstrisinin İran ekonomisindeki önemli rolüne rağmen, İran’da işçiler derinleşen ekonomik kriz nedeniyle giderek yoksullaşıyor. Geçen ay, çok sayıda işçinin ekonomik nedenlerle intihar ettiği belirtiliyor. Bununla beraber İran’da işçi eylemleri son dönemde artan bir ivmeyle devam ediyor. İran’da yalnızca Mayıs ayında en az 83 kitlesel işçi eylemi düzenlediği belirtiliyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir