İngiltere’de Grenfell Tower yangınının yıldönümünde, yangında sorumluluğu olan ve İsrail ordusu için malzeme tedarik eden fabrika işgal edildi

kategori:

İngiltere’nin Birmingham kentinde İsrail ordusu için savaş uçağı yapımında kullanılan malzemeleri ve Grenfell Tower yangınına yol açan yanıcı malzemeleri üreten Arconic fabrikası Dün (14 Haziran) sabah erken saatlerde Filistin Eylem (Palestine Action) aktivistleri tarafından işgal edildi.

Arconic fabrikasının çatısına çıkan eylemciler diğerleri fabrika pencerelerine kırmızı boya püskürttü ve fabrika faaliyetlerinin bir süreliğine durmasına neden oldu. Ellerinde kırmızı ve yeşil işaret fişekleri ve Filistin bayrağı bulunan eylemciler, Filistin’i ve Grenfell kulesi yangınının kurbanlarını desteklemek için fabrikayı işgal ettiklerini söyledi.

Fabrika’da, İsrail ordusunun Gazze’ye yaptığı son saldırılarda da kullandığı Boeing ve Lockheed Martin askeri uçaklarında kullanılan çeşitli malzemeler üretiliyor.

Arconic fabrikasında ayrıca, Grenfell Tower’da dört yıl önce 72 kişinin ölümüne neden olan yangının büyümesine neden olan son derece tehlikeli ve yanıcı kaplama malzemesinin üretildiği belirtiliyor. 14 Haziran 2017’de, Londra’da 24 katlı Grenfell Tower’da çıkan yangında 72 kişi hayatını kaybetmiş. 70’den fazla kişi yaralanmıştı.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir