Anasayfa / Haberler / Irak’ta siyasi cinayetlere karşı binlerce kişi sokağa çıktı: Bağdat’ta polis saldırısında bir kişi hayatını kaybetti

Irak’ta siyasi cinayetlere karşı binlerce kişi sokağa çıktı: Bağdat’ta polis saldırısında bir kişi hayatını kaybetti

Son dönemde çok sayıda gazeteci ve aktivistin öldürülmesi sonrasında, Irak’ın birçok kentinde dün (25 Mayıs) “Beni Kim Öldürdü” sloganıyla eylemler düzenlendi.

Irak’ta Ekim 2019’da gerçekleşen ayaklanmanın başlamasından bu yana 600’den fazla eylemci, gazeteci ve aktivistin öldürülmesi nedeniyle, merkezi hükümeti suçlayan binlerce kişi, başkent Bağdat’ın yanı sıra Dhi Qar ve Kerbela gibi güney şehirlerinde sokaklara çıktı. Gençlerin yoğun olarak katıldığı eylemlerin gerçekleştiği şehirler polis tarafından abluka altına alındı.

Bağdat’ta Tahrir Meydanı’nda gerçekleşen eyleme akşam saatlerinde polisin saldırmasından sonra polis ve eylemciler arasında çatışma çıktı. Polisin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı saldırılarına eylemciler taşlarla karşılık verdi. Çıkan çatışmada en az 1 eylemci hayatını kaybederken, onlarca kişi yaralandı.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir