İsrail kolluk kuvvetlerinin Doğu Kudüs’e yönelik saldırılarına karşı direniş sürüyor

kategori:

İsrail’in Doğu Kudüs’ü Arap nüfustan arındırmak için günlerdir sürdürdüğü saldırıya karşı Filistinliler direniyor.

İsrail kolluk kuvvetleri günlerdir olduğu gibi bugün de Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa’da bulunan Filistinlilere sabah namazı sonrası göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırdı. Mescid-i Aksa’yı terk etmeyen binlerce kişi, saldırıya taşlarla karşılık verdi. İsrail polisi ile Filistinliler arasındaki bugün gerçekleşen çatışmalarda en en az 300 kişi yaralandı.

Öte yandan İsrail kolluk kuvvetlerinin Filistinlilere yönelik günlerdir süren saldırılarına karşı Ürdün’ün başkenti Amman’da binlerce kişi İsrail büyükelçiliğinin önünde toplandı. Büyükelçilik önünde ikinci gününe giren eylemde İsrail büyükelçisinin Ürdün’den sınır dışı edilmesi ve elçiliğin kapatılması talep edildi. Polisin yığınak yaptığı eylem sırasında “Büyükelçiliğe hayır, büyükelçiye hayır” ve “zorla alınan şeyler ancak zorla iade edilebilir” yazılı pankartlar taşındı.

Diğer yandan İsrail tankları Gazze Şeridi’nde bazı bölgeleri bombaladı. İsrail ordusu, bombaladığı yerlerin Hamas mevzileri olduğunu iddia etti. Saldırılarda 9’u çocuk 20 Filistinlinin hayatını kaybettiği duyuruldu


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir