Kolombiya’da kitlesel grev ve sokak gösterilerinin ardından vergi yasa tasarısı geri çekildi, eylemler sürüyor

kategori:

Kolombiya hükümeti, 28 Nisan’dan bu yana devam eden vergi reformu karşıtı grev ve kitlesel sokak gösterileri sonrasında Kongre’de görüşülen vergi reformu yasa tasarısını tamamen geri çekti. 

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, dün düzenlediği basın toplantısında, vergi reformu yasa tasarısını geri çekme kararı aldıklarını belirtti. Duque, “Kongre’den Maliye Bakanlığınca hazırlanan yasa tasarısını geri çekmesini ve uzlaşı içinde yeni bir yasanın hazırlanmasını rica ediyorum” ifadesini kullandı. 

Duque’nin açıklamalarına karşın onbinlerce kişi, eylemlere benzeri hiçbir reformun yapılmayacağı sözü verilmesi talebiyle başkent Bogotá ve diğer kentlerde dün de devam etti. Gece boyu devam eden eylemlerde en az 1 kişi daha polis tarafından öldürüldü.

Kolombiya hükümetinin, kamu hizmetlerine ve temel gıda ürünlerine tüketim vergisi konulmasını öngören tasarının geri çekmesi talebiyle, 28 Nisan’da ülke çapında genel grev ilan edilmiş ve kitlesel sokak gösterileri başlamıştı. 4 gün boyunca devam eden, yüzlerce kişinin yaralandığı eylemlerde İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre 14 kişi hayatını kaybetmişti.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir