Dün gözaltına alınan arkadaşlarıyla dayanışmak için İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen öğrencilere polis saldırdı

kategori:

Boğaziçi Üniversitesi’nde dün gün boyu gerçekleşen polis saldırılarında gözaltına alınan ve bugün ve bugün savcılığa sevk edilen 24 öğrenciyle dayanışmak için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde bugün açıklama yapmak isteyen öğrencilere polis saldırdı.

Yapılan çağrı üzerine saat 14.00’te Çağlayan’da bir araya gelen öğrencilere yönelik polis saldırılarında aralarında Artı Gerçek muhabiri Yağmur Kaya’nın da bulunduğu 52 kişi işkenceyle gözaltına alındı. Gözaltına alınanlara yönelik polis şiddeti gözaltı aracında da devam etti. Öğrenciler polisin şiddetine “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganıyla tepki gösterdi.

Çağlayan’da polis saldırısıyla engellenen basın açıklaması metni ise Boğaziçi Üniversitesi’nde toplanan öğrenciler tarafından okundu. Açıklamanın ardından kampüsten çıkan bir öğrenci sivil polisler tarafından gözaltına alındı.

Öte yandan dün gözaltına alınan 24 öğrenciden 2 kişi ev hapsi diğerleri adli kontrol talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlik öğrencilerin tamamının adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir