Boğaziçi Üniversitesi’nde yine polis terörü: 24 öğrenci gözaltına alındı

kategori:

Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden, hala tutuklu olan 3 öğrencinin serbest bırakılması ve Melih Bulu’nun istifası talebiyle gerçekleştirilen boykot kapsamında, dün üniversite mezunlarının katılımıyla gerçekleştirilecek etkinlik öncesinde başlayan polis saldırıları gün boyu sürdü.

Öğle saatlerinde Güney Kampüs’ten Kuzey Kampüs’e geçmeye çalışan 4 öğrenci LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle polisler tarafından keyfi şekilde gözaltına alındı. Gözaltına alınan arkadaşların serbest bırakılması için Kuzey Kampüs’ü önünde toplanan öğrencilere yönelik saldırıda ise 8 öğrenci daha darp edilerek gözaltına alındı. Kuzey kampüsünün girişi polis barikatıyla çevrildi ve giriş-çıkışlar kapatıldı.

Polis saldırıları ve gözaltılar sonrasında kampüs içerisinde bir araya gelen öğrenciler üniversiteden ayrılmama kararı aldı. Akşam saatlerinde ise Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışmak için Bebek kapısında toplanan farklı üniversiteden öğrencilerin bulunduğu gruba da polis saldırdı. Gün boyu yaşanan polis saldırılarında toplam 24 öğrenci gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 24 öğrencinin bugün savcılığa sevk edilmesi bekleniyor. Gözaltındaki arkadaşlarıyla dayanışmak için öğrenciler, Saat 14.00’e Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirecek.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir