Myanmar’da kolluk kuvvetleri askeri darbeye karşı grev yapan tersane işçilerine gerçek mermilerle ateş açtı: Biri 16 yaşında en az 3 kişi hayatını kaybetti

Myanmar’da 1 Şubat’ta gerçekleştirilen askeri darbeye karşı eylemler devam ediyor.

Dün (20 Şubat) Myanmar’ın ikinci büyük kenti olan Mandalay’da, polis ve askeler, bir tersanede bin civarında işçinin sürdürdüğü grevi bastırmak için gerçek mermilerle ateş açtı. Çalışmayı reddeden işçilerin tersane önünde gerçekleştirdiği eyleme yönelik saldırıdaen az 20 kişi yaralanırken, 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Mandalay’da Cumartesi sabahı devlete ait bir tersanede darbeci hükümete karşı başlattıkları grevi bastırmak için gelen polis ve askerler ile tersane önünde bekleyen eylemciler arasında çatışma çıktı. Grevci işçiler kolluk kuvvetlerinin saldırılarına karşı uzun süre taş ve havai fişeklerle direndi. Saatler süren çatışmada polis ve askerler gerçek mermi kullandı. Saldırıda aralarında göğsünden vurulan 36 yaşında bir marangoz ve başından vurulan 18 yaşının altındaki bir çocuğun olduğu en az üç kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Bu ölümlerle birlikte Myanmar’daki darbe karşıtı eylemlerde hayatını kaybedenlerin sayısı en az 7’ye yükseldi.

Myanmar ordusu tarafından 8 Kasım 2020 gerçekleşen seçimlerinde hile yapıldığı gerekçesiyle, 1 Şubat’ta darbe gerçekleştirilmiş ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan edilmişti. Darbe sonrasında Devlet Başkanı Win Myint, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii ile iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliğinin (NLD) önde gelen isimleri gözaltına alınmıştı. Eylemciler, Aung San Suu Çii’nin Ulusal Demokrasi Ligi (NLD) partisinin diğer üyeleriyle birlikte serbest bırakılmasını talep ediyorlar.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir