Türkiye’nin dört bir yanına yayılan “Aşağı Bakmayacağız” eylemleri 4. gününde sürüyor

kategori:

Boğaziçi Üniveristesi öğrencilerine yönelik gözaltı, tutuklama ve hedef gösterme politikaları sonrasında iktidarın baskıcı politikalarına karşı direnişe dönüşen eylemler devam ediyor.

İstanbul’un yanı sıra, Bodrum, Bursa, Samsun ve Çanakkale’nin de aralarında olduğu bir çok yerde yüzlerce kişi sokağa çıktı. Eylemlere dönük polis saldırılarında çok sayıda onlarca kişi gözaltına alındı. Akşam 21.00’de ise Türkiye’nin bir şehrinde camlardan ses çıkarma eylemleri gerçekleştirildi.

Bodrum Demokrasi Güçleri’nin Belediye Meydanı’nda gerçekleştirmek istediği eylem polisin engelleme çabalarına rağmen gerçekleştirildi. Eylemin yapılmasının yasak olduğunu iddia eden polis eylemcileri kalkanlarla itti. Polisin saldırısı sonrasında tekrar ara sokaklarda bir araya gelen eylemciler yürüyüş gerçekleştidi. Yürüyüşün ardından Çarşı Meydanı’nda sona“#AşağıBakmayacağız #BoğaziçiAblukada” yazılı pankar açan grup, burada basın açıklaması gerçekleştirildi.

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunan Görükle Spor Parkı’nda bir araya gelerek açıklama yapmak isteyen öğrencilere de polis saldırdı. Saldırıda 20 kişi polis tarafından darbedilerek gözaltına alındı. Öğrencilerin Görüklü Polis Karakolu’na götürüldüğü öğrenildi. Saldırı sonrasında, gözaltına alınan öğrencilerin aileleri ve arkadaşları Bursa Emniyet Müdürlüğü önünde biraraya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi ve gözaltıları protesto etti.

Samsun’da Şehir Kulübü’nden Süleymaniye Geçidi’ne yürümek isteyen gruba da polis saldırdı. Saldırıda 19 kişi gözaltına alındı. Çanakkale’de de Çanakkale 19 Mayıs Üniversitesi öğrencilerinin çağrısıyla forum düzenlemek isteyen gruba polis saldırdı. Saldırıda 9 kişi gözaltına alındı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde eylemler bugün de devam etti. Öğretim görevlileri haftalardır olduğu gibi bugün de sırtlarını rektörlük binasına dönerek protesto etti. 12.00’de rektörlük önünde toplanan yüzlerce öğrenci de çeşitli etkinliklerle Melih Bulu’nun istifasını ve gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep etti. Eylemler devam ederken, rektörlük binasından çıkan Melih Bulu, öğrencilerin konuşma taleplerini cevapsız bırakarak, korumalar eşliğinde makam aracına binerek uzaklaştı. Bunun üzerine öğrenciler Melih Bulu’yu “Utan” diyerek ve ıslıklarla protesto etti.

Öte yandan Pazartesi akşamı Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik polis saldırısında gözaltına alınan ve dün İstanbul Adliyesi’ne getirilen 51 öğrencinin tamamı serbest bırakıldı. Savcılık tarafından öğrencilerden 30’u hakkında tutuklama, 12’si hakkında ise ev hapsi talebinde bulunulmuştu. Gece saatlerinde hakimlik sorugları tamamlanan 30 öğrenci yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrolle serbest bırakılırken, 12 öğrenci hakkında savcının ev hapsi talebi reddedildi.

Pazartesi günü gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakıldığı saatlerinde, öğrencilere yönelik yeni polis operasyonları gerçekleşti. 04:00 itibariyle gerçekleşen operasyonlarla ilgili İstanbul Valiliği tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklamada 2 Şubat Salı günü Kadıköy Rıhtım Meydanı’nda gerçekleşen eyleme katıldıkları gerekçesiyle haklarında yakalama kararı çıkarılan 8 kişiden 5’inin gözaltına alındığı söylendi. Gözaltına alınanların sayısı daha sonra 6’ya çıkarken, öğrencilerin yarın adliyeye getirilmeleri bekleniyor.

2 Şubat’ta Kadıköy’de gerçekleştirilen eylemde gözaltına alınan 23 öğrenci ise bugün Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’ne getirildi. Gözaltındaki öğrencilerin arkadaşları ve ailesi ise adliye önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Öğrencilerden 10’u tutuklama, 13’ü ise adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edilirken, adli kontrol talep edilenlerden 9’u hakkında ev hapsi 4’ü hakkında ise yurtdışı çıkış yasağı verildi.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen öğrencilerden Koray Türkay ve Çağdaş Balcı hakkında ev hapsi, Anıl Akyüz ve Şilan Delibalta hakkında ise tutuklama kararı verildi. Mehmet Şimşek, Gökçe Şentürk, Anıl Bayraktar, Gamze Nihal, İsmail Akbulut yurtdışına çıkış yasağı, ÇHD üyesi, hukuk fakültesi öğrencisi Ezgi Ertürk ise imza adli kontrol tedbiri ile serbest bırakıldı.

Karar sonrası adliyede bekleyenlere polis saldırdı. Polis saldırısına avukatlar “Faşizme karşı omuz omuza”, “Savunma susmadı susmayacak” sloganlarıyla cevap verdi.

Yarın da bir çok noktada eylemler gerçekleştirilmesi bekleniyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir