Polonya’da yürürlüğe sokulan kürtaj yasağına karşı kadınlar yine sokakta

kategori:

Polonya’da Anayasa Mahkemesi’nin kürtajı neredeyse imkansız hale getiren kararının aylar sonra yürürlüğe sokulması nedeniyle binlerce kişi sokağa çıktı.

Varşova’da dün akşam çoğunluğu kadınlardan oluşan binlerce kişi eylem gerçekleştirdi. Eylem Anayasa Mahkemesi önünde başlarken, meşaleler ve gökkuşağı bayrakları taşıyan eylemciler iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi’nin (PiS) şehir merkezinde bulunan binasına kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca “Ben düşünürüm, ben hissederim, ben karar veririm.”, “Terör yerine seçme özgürlüğü” sloganları atıldı.

Varşova dışında pek çok şehirde de yoğun polis ablukası altında eylemler düzenlendi. Bugün de eylemlerin devam etmesi planlanıyor.

Polonya Anayasa Mahkemesi 22 Ekim 2020 tarihinde verdiği kararda ağır doğum kusuru taşıyan ceninlerin kürtaj yoluyla alınmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti. Bu karar sonrasında Doğu Bloku’nun yıkıldığı 1989’dan bu yana Polonya’daki en kitlesel eylemler gerçekleştirilmişti. Eylemler sonrasında karar uzun süre yürürlüğe sokulmazken, sağcı PiS hükümeti mahkemenin aldığı bu kararı resmi gazetenin dünkü sayısında yayımlayarak yürürlüğe soktu.

Polonya bu karar öncesinde de Avrupa’da kürtaj konusunda en sıkı düzenlemelerin olduğu ülke konumundaydı. Polonya’da yasal kürtaj sayısı resmi rakamlara göre yılda 2 binden az. Kadın hakları örgütleri ise her yıl 200 binden fazla Polonyalının yasadışı yollardan ya da ülke dışına giderek kürtaj yaptırdığı tahmininde bulunuyor. Anayasa Mahkemesi kararının yürürlüğe girmesiyle birlikte bu sayının daha da artacağından endişe ediliyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir